Amoniak źródłem czystej energii

Naukowcy już od dłuższego czasu prowadzili badania nad amoniakiem, który zdaniem wielu z nich mógłby być źródłem czystej energii. Mógłby, ponieważ po drodze jest kilka przeszkód, które trzeba pokonać. Temperatura jego spalania jest zbyt wysoka, a proces ten powoduje produkcję tlenków azotu, które są szkodliwe dla środowiska. Niedawne odkrycie japońskich naukowców może być przełomem, ponieważ opracowany przez nich katalizator pozwala ominąć te problemy.

Być może amoniak ma szansę stać się w przyszłości ważnym elementem branży energetycznej. Naukowcy z Uniwersytetu w Kumamoto zastosowali metodę spalania katalitycznego, dzięki czemu spala się on w niższej temperaturze, nie emitując przy tym zbędnych zanieczyszczeń.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Nasz katalizator wydaje się być krokiem we właściwym kierunku w walce z antropogeniczną zmianą klimatu, ponieważ nie emituje gazów cieplarnianych, takich jak CO2, przez co powinien poprawić poziom zaawansowania energii odnawialnej w naszym społeczeństwie”, powiedział doktor Satoshi Hinokuma z zespołu badawczego IROAST.

Koszty budowy potrzebnego katalizatora CuOx/3A2S są niskie, a to może przyśpieszyć proces wykorzystywania amoniaku w branży energetycznej na szerszą niż do tej pory skalę. Na chwilę obecną jest on używany jako alternatywa dla benzyny i lekkiego oleju w elektrociepłowniach oraz urządzeniach przemysłowych. Odkrycie japońskich naukowców bez wątpienia przyczyni się do jego popularyzacji na wielu płaszczyznach.