Angielskie lotnisko Heathrow obsłużą elektryczne Jaguary I-PACE

Pasażerowie międzynarodowego lotniska Heathrow w Londynie od najbliższego lata będą mogli skorzystać z elektrycznych samochodów Jaguar I-PACE. Zarząd lotniska w ramach strategii na rzecz poprawy jakości powietrza inwestuje w elektromobilność. Będzie to jednak z największych flot elektrycznych w Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele lotniska Heathrow, Jaguar oraz WeKnowGroup sygnowali przełomowe porozumienie na dostawę 200 w pełni elektrycznych pojazdów Jaguar I-PACE, które będą dostępne dla każdego pasażera jadącego na lotnisko lub wracającego z niego. Początkowo w lecie flota będzie składała się z 50 Jaguarów. Kolejne 150 pojazdów dołączy do lotniska w ciągu 12 miesięcy. W ciągu dnia cała flota będzie w stanie obsłużyć do 1000 podróżnych. WeKnowGroup wspomoże projekt hubami ładującymi dla samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jaguar I-PACE posiada zasięg do 480 km oraz napęd na 4 koła. Jest także wyposażony w pakiet akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 90 kWh. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 4,8 s.

Według wcześniejszych badań 38% podróżujących z Londynu do Heathrow wskazało na gotowość korzystania z samochodów elektrycznych w przypadku ich dostępności. Prognozuje się, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły 58% floty samochodowej w Wielkiej Brytanii, co pozwoli na redukcję stężenia dwutlenku azotu (NO2) aż o 8%. W skali roku redukcja tej substancji będzie oscylowała na poziomie około 8 ton emisji.

Heathrow posiada już jedną z największych korporacyjnych flot pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii i największą gęstość zainstalowanej infrastruktury ładowania w Europie.

Obecnie zarządcy portu koncentrują się na dalszych działaniach w celu promowania wykorzystania pojazdów elektrycznych na terenie lotniska i w jego obrzeżach. Strategia obejmuje zwiększenie liczby punktów ładowania pojazdów elektrycznych z roku na rok poprzez inwestycje o wartości 5 milionów funtów, testy autobusów elektrycznych dla pasażerów lotniczych oraz plany budowy strefy powietrznej o ultraniskiej emisji. Heathrow dołączył także do EV100 – globalnej inicjatywy skupiającej firmy, które zobowiązały się przyspieszyć przejście na użytkowanie samochodów elektrycznych.

Źródło: Heathrow.com