Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Archimedes, czyli energia odnawialna z ruchu fal. Testy 50-tonowego urządzenia zakończone

Energia odnawialna z ruchu fal

Archimedes, czyli energia odnawialna z ruchu fal. Testy 50-tonowego urządzenia zakończone

Konwerter energii fal Archimedes Waveswing o mocy 16 kW popłynął promem na brytyjskie wyspy Orkady. Ważące 50 ton urządzenie o wysokości siedmiu i średnicy czterech metrów zakończyło pierwsze testy na morzu. Na czym polega energia odnawialna z ruchu fal i kiedy ta technologia rozpocznie komercyjne działanie?

Reklama

Energia odnawialna z ruchu fal

Archimedes Waveswing znajduje się pod powierzchnią morza. Urządzenie zacumowane jest do dna morskiego na pojedynczej linie i reaguje na zmiany ciśnienia spowodowane przepływającymi falami. 

Położenie pod wodą i możliwość wciągania urządzenia w większe głębokości umożliwia uniknięcie sztormów, dzięki czemu Archimedes może nadal działać w trudnych warunkach morskich. Waveswing został zaprojektowany tak, aby reagować na długie i krótkie fale oceaniczne napędzane wiatrem. Pozwala to na wychwycenie dużych ilości energii – twierdzą twórcy rozwiązania.

Wstępne testy testowe w ośrodku testowym obejmowały dziesięć operacji zanurzania Archimedesa. Urządzenie zostało teraz przeniesione na brzeg w celu szczegółowej kontroli przed ponownym umieszczeniem w miejscu testowym. Testy potwierdziły zdolność urządzenia do wytwarzania energii elektrycznej.


Jak docelować działać mają urzedzenia tego typu?

Archimedes

Prototypowy projekt został sfinansowany kwotą 3,4 mliona funtów przez Wave Energy Scotland (WES), specjalny organ ds. rozwoju energii fal utworzony przez rząd Szkocji.

– To kolejny ważny krok naprzód w programie rozwoju, podkreślający nasze przekonanie, że Waveswing to naprawdę najlepsza perspektywa praktycznej, przystępnej cenowo mocy fal. 

[…] Wyniki potwierdzają to, na co liczyliśmy pod względem potencjału wydajności – powiedzial po serii wstępnych Simon Grey, dyrektor generalny AWS Ocean Energy.

Obecny projekt Waveswing został zaprojektowany jako pojedyncza jednostka zdolna do dostarczania energii dla placówek zlokalizowanych na morzu, takich jak stacje naftowe lub stacje oceanograficzne. Docelowo technologia ma zapewnić energię na większą skalę dzięki, platformom obsługującym do 20 jednostek tego typu, każdej o mocy 500 kW. Każda platforma dysponowałaby potencjalną mocą 10 MW na platformę. Rozwój technologii mógłby pozwolić na wprowadzenie rozwiązań tego typu w najbliśzych latach.

Celem projektu jest osiągnięcie mocy wyjściowej porównywalnej z morskimi jednostkami wiatrowymi. Ma to na celu obniżenie kosztów energii z uwzględnieniem ​​eksploatacji i konserwacji w środowisku morskim.

Zobacz więcej technologii, które wykorzystują energię fal morskich:


źródło: awsocean.com/news, zdj. główne – AWS/Colin Keldie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.