Audi stworzy nowe paliwo, które może być rewolucją w branży motoryzacyjnej

Samochody z silnikami wysokoprężnymi niewątpliwe czekają trudne czasy, bowiem ustawicznie podejmowane są odważne decyzje zmierzające do wycofania ich ze sprzedaży. Powodem są oczywiście spaliny oraz inne zanieczyszczenia, które są generowane podczas pracy tego typu silników; przyczyniają się one bowiem do powstawania smogu stanowiącego zagrożeniem dla zdrowia. Właśnie na taką bolączkę Audi opracowało nowy sposób, którym wcale nie jest elektryfikacja pojazdów.

Niemiecki koncern motoryzacyjny ma w planach opracowanie autorskiego paliwa syntetycznego, które będzie nosić nazwę e-Diesel, jednak ze standardowym dieslem nie będzie mieć wiele wspólnego. Paliwo będzie produkowane z wykorzystaniem energii odnawialnej, w wyniku czego cały ten proces będzie przyjazny naturze.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Do wytworzenia e-Diesla Audi wykorzysta reakcje chemiczne, które będą podstawą całego procesu produkcyjnego. Za sprawą działania elektrowni wodnej powstanie energia elektryczna przyczyniająca się do procesu elektrolizy wody, która rozdzieli się na tlen oraz wodór. Po przeprowadzeniu tego etapu wodór będzie poddawany reakcji z dwutlenkiem węgla, a w rezultacie wytworzą się węglowodorowe związki, które będą bazą dla e-Diesla.

Prace nad budową fabryki e-Diesla umiejscowionej w Laufenburgu mają ruszyć z początkiem 2018 roku. Tym samym Audi po raz kolejny spróbuje udowodnić, że posiada własną wizję przyszłości motoryzacji.