Bank nasion w Wielkiej Brytanii kończy 20 lat

Bank nasion w Wielkiej Brytanii kończy 20 lat

Czy wyobrażałeś sobie kiedyś wielkie laboratorium in vitro, gdzie zamiast zarodków ludzkich są nasiona? A co powiesz na to, że takie miejsca istnieją? I mają się naprawdę dobrze! Brytyjski Millennium Seed Bank, największy bank nasion, kończy właśnie 20 lat.

Instytucja ratująca leśne gatunki

Brytyjskim naukowcom pracującym w Millennium Seed Bank, dzięki międzynarodowej współpracy i wielkiemu zaangażowaniu, udało się już zabezpieczyć ponad 2,4 mld nasion! Dzięki temu wynikowi MSB jest uznawany za największy magazyn nasion dzikiej flory. Bogactwem swoim zbiorów dzieli się z ponad 260 instytucjami na całym świecie. 

Nasiona przechowywane są w specjalnych chłodniach i trafiają tam ze wszystkich stron globu. Również Polska wysłała materiały biologiczne drzew najbardziej zagrożonych wyginięciem. Sprawia to, że MSB gromadzi już w tej chwili 30 tysięcy unikalnych próbek roślinnych, które mogą przydać się do restauracji gatunków leśnych, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Polski Leśny Bank Genów

Podobne miejsce znajduje się również w Polsce. LBG w Kostrzycy powstało w 1995 roku i od tego czasu kontroluje zasoby genowe polskich lasów. Bardzo często współpracuje również z Millennium Seed Bank. Jednym z największych wspólnie realizowanych projektów jest „The Garfield Weston Global Tree Seed Bank Project”, który skupia się na ochronie ponad 2 tys. drzew najbardziej zagrożonych wyginięciem.

Wakacje w Kostrzycy

Leśny Bank Genów w Kostrzycy to nie tylko zamknięte dla badaczy laboratorium. To duży kompleks dostępny również dla turystów, którzy są ciekawi działania tak niezwykłej instytucji. Zwiedzający mają do dyspozycji pokoje gościnne oraz piękne arboretum. Odbywają się w nim różnorodne zajęcia edukacyjne dla dorosłych i dzieci. Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda LBG Kostrzyca, zawsze możesz pozwiedzać go dzięki stronie internetowej, która zapewnia wirtualną frajdę.

http://www.lbg.lasyonline.pl/kostrzyca.html

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.