Bank Ochrony Środowiska oferuje EKOkredyt dla prosumentów

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) uruchomił EKOkredyt Prosument II. Jest to preferencyjny kredyt dla osób chętnych zostać prosumentem energii elektrycznej. Z tego kredytu sfinansować można, nawet w 100% zakup systemów OZE: kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła czy kotłów na biomasę. Kredyty dostępne są od 16 października tego roku.

Oprocentowanie kredytu wynosi 1% przez cały okres kredytowania. Kredyt taki można wziąć na maksymalnie 15 lat. Biorąc tego rodzaju kredyt można uzyskać do 30% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oferta ta skierowana jest do klientów indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Od poprzednich odróżnia je szerszy wybór instalacji – np. obecnie można zakupić samą pompę ciepła, bez konieczności instalowania np. systemów PV.

Wnioski o kredyty mogą składać – w imieniu klienta – firmy zajmujące się instalacją danego systemu – wystarczy notarialnie poświadczone pełnomocnictwo. To znacznie ułatwia całą procedurę.

Jak mówi Anna Żyła, główny ekolog BOŚ: „Każda instalacja powinna być prawidłowo dopasowana do potrzeb odbiorcy. Jej przewymiarowanie, czyli np. położenie zbyt dużej ilości paneli fotowoltaicznych, niesie ze sobą niepotrzebne wydatki, które nie zostaną odpowiednio zrekompensowane rozliczeniami z zakładem energetycznym. W przypadku średniej wielkości domu zamieszkiwanego przez czteroosobową rodziną zupełnie wystarczająca jest instalacja o mocy 4-6 kWp.

Maksymalne instalacje, jakie mogą być objęte programem – kredytem i dofinansowaniem – to systemy PV do 40 kWp i kolektory bądź kotły o mocy do 300 kWt.

Przed wzięciem tego rodzaju kredytu z dofinansowaniem, dobrze jest wszystko przemyśleć.

Niespełnienie kryteriów NFOŚiGW co do trwałości instalacji w ciągu 36 miesięcy od jej uruchomienia, może być powodem utraty preferencyjnych warunków finansowania i konieczności zwrotu dotacji – dodała Anna Żyła.

BOŚ jest jedynym bankiem obsługującym program Prosument, realizowany przez NFOŚiGW.

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Alterra Power kupuje projekty wiatrowe w Kalifornii

Następny artykuł

ABB dostarcza inwertery dla farmy fotowoltaicznej Acciony w Chile

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,