Beton z grafenem o dwa razy większej wytrzymałości

Do listy rzeczy, które można ulepszyć z pomocą dodatku grafenu, dołączył właśnie beton. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter opracowali nową technikę, która pozwala na domieszkowanie grafenu do betonu, by stworzyć nowy, lepszy materiał budowlany.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak informują badacze, nowy beton jest nie tylko dwa razy bardziej wytrzymały, ale także pozwala na: „drastyczne zmniejszenie śladu węglowego samego procesu produkcji cementu w porównaniu z dzisiejszymi metodami”.

Nowy grafenowy beton ma wiele ciekawych własności. Oprócz dwukrotnie większej wytrzymałości, materiał ten jest cztery razy bardziej odporny na wodę.

Stosując grafen możemy zmniejszyć o około 50% ilość potrzebnych materiałów, co daje nam redukcję emisji dwutlenku węgla o 446 kilogramów na tonę cementu”, mówi profesor Monica Craciun z Exeter.

Jak twierdzą naukowcy, nowa metoda produkcji betonu jest w pełni kompatybilna z obecnymi przemysłowymi  sposobami jego wytwarzania, a kompozytowy materiał można wykorzystać na każdej budowie bez żadnych komplikacji.

Craciun zapewnia, że nowy materiał budowlany może wiele zmienić, szczególnie w trudnodostępnych miejscach – dzięki swojej wytrzymałości i zwiększonej wodoodporności wymaga on mniejszych nakładów na utrzymanie i konserwację.

To pierwszy i niezbędny krok w dobrą stronę, by stworzyć bardziej zrównoważony przemysł budowlany”, mówi doktorant Dimitar Dimov z zespołu profesor Craciun. „Stworzenie bardziej ekologicznych metod budowania jest istotnym krokiem w kierunku zmniejszenia emisji na świecie i ratowania środowiska naturalnego”.