Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Opuszczony magazyn w Nowym Jorku zamieniony w mieszkania ze złotym certyfikatem LEED

The original warehouse facade

Opuszczony magazyn w Nowym Jorku zamieniony w mieszkania ze złotym certyfikatem LEED

W betonowej dżungli Nowego Jorku powstał nowy, nasycony zielenią apartamentowiec. Zaprojektowany przez COOKFOX Architects budynek przy Charles Street 150 to przerobiony stary magazyn, który znajdował się tutaj nad rzeką Hudson. Jego modernizacja zaprojektowana została tak, aby z jednej strony wtopił się w miejską tkankę, a z drugiej wywierał niewielką presję środowiskową, co zostało nagrodzone złotym certyfikatem LEED.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

landscaped rooftop green roof of building brick glass facade

Apartamentowiec znajduje się w dzielnicy West Village. W budynku jest 91 mieszkań, z czego 10 to indywidualne trzy piętrowe domki jednorodzinne na działkach o powierzchni 4000 m2. Budynek zaprojektowany został w oparciu o magazyn, który powstał tutaj przed 1960 rokiem. Apartamentowiec zachował z niego frontową ścianę oraz oryginalną paletę barw – beton, cegły i szkło.

Przez cały budynek ciągną się tereny zielone i szklarnie – od centralnego patio kompleksu we wszystkie strony wychodzą kaskady roślin. Zielone są także wszystkie dachy. Łączna powierzchnia zieleni w budynku to niemalże 2800 m2. Za projekt tych terenów odpowiadała firma Dirtworks.

“Wykorzystanie idei naszego połączenia z naturą jest istotną częścią projektu. W całym budynku są otwarte tereny zielone i refugia – zamknięte przestrzenie z roślinnością”, mówią architekci z COOKFOX. „Budynek łączy w sobie najlepsze ogrody West Village z widokiem na rzekę”.

Oprócz licznych ogrodów, które obsadzono lokalnymi i napływowymi gatunkami roślin, w budynku zastosowano szereg energooszczędnych technologii, dzięki czemu apartamentowiec zdobył złoty certyfikat LEED.

Zespół projektantów ograniczył do minimum odpady podczas jego budowy i starał się wykorzystać lokalnie pozyskane materiały budowlane. Cały budynek otoczony jest dodatkową izolacją cieplną, a systemy zbierania deszczówki dostarczają wody do nawadniania zieleni. Wszystkie mieszkania zaopatrzono w wyposażenie z certyfikatem Energy Star i filtry powietrza wyłapujące do 95% cząstek stałych z powietrza.

central courtyard

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.