Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Greta Thunberg wypłynęła z Plymouth na południu Anglii do Nowego Jorku, by tam wziąć udział w szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rejs odbywa się na 18-metrowym jachcie Malizia II, który ma zerową emisję dwutlenku węgla.

Wyprawa przez Atlantyk ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii śladu węglowego. – Przestając latać samolotami, nie tylko zmniejszasz swój ślad węglowy, ale także wysyłasz sygnał innym ludziom, że kryzys klimatyczny jest rzeczywistością – powiedziała Thunberg, które poza udziałem w Szczycie Klimatycznym ONZ, który odbędzie się 23 września tego roku, pojawi się na grudniowej konferencji w stolicy Chile dotyczącej zmian klimatycznych. Aktywistka ma świadomość, że rozmowa w Stanach nie zmieni sytuacji, ale może pomóc w zwiększeniu świadomości.

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.

Prezydent Donalda Trumpa obiecał wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego, z kolei w Ameryce Południowej prezydent Brazylii – Jair Bolsonaro – nadzoruje falę wylesiania Amazonii. – Myślę, że razem możemy spróbować coś zmienić – powiedziała podczas antywęglowego spotkania w Niemczech Greta Thunberg.

Foto: EP

3 comments
  1. Święta Greto od Klimatu módl się za nami :DDDDDDDDD
    O tym że kolejny odcinek serialu o ekopipie – “Greta płynie do Ameryki” – wyemituje mnóstwo CO2, w związku z koniecznością przelotru załogi która sprowadzi jacht z powrotem – ani słowa. O tym że rejs zasponsorowali jej Grimaldi, władcy Monako, słynnego z wyścigów samochodowych – ani słowa.
    Nie mam pretensji do biednego dziecka – chorzy na Aspergera mają skłonność do obsesji, (Greta widzi nawet dwutlenek węgla), a poza tym nic w tym dziwnego że rodzice chcą córeczkę ustawić na całe życie, ale te zachwyty i peany na jej cześć są co najmniej irytujące…

  2. Naprawdę nie rozumiem idei wywalania nieoczyszczonych ekskrementów do oceanu… ‘za toaletę służy niebieskie wiadro’ . . . Nie no super po prostu… Tym bardziej, że równie dobrze mogli zastosować turbinę gazową zasilaną biogazem – też odnawialna i zeroemisyjna technologia, która pozwala zasilenie zwykłych toalet. Jakby to nazwać… OVER-engineered.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Warszawa uzna stan kryzysu klimatycznego? Jest deklaracja

94 światowe metropolie są zrzeszone w sprawie działań, które mają zahamować kryzys klimatyczny. Wśród nich jest m.in. Paryż, Berlin i Kopenhaga. Teraz do listy dołącza Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował swoje poparcie w kluczowych planach dotyczących ograniczenia z emisji z transportu, w budownictwie, a także tych związanych z kontrolą odpadów. Wśród ważnych punktów sojuszu jest też sprawiedliwa transformacja i walka z biedą.