Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bio LNG – Holendrzy tankują ciekły gaz ziemny na bazie odpadów

bio lng

Bio LNG – Holendrzy tankują ciekły gaz ziemny na bazie odpadów

Na początku lutego Shell rozpoczął budowę największego w Europie zakładu produkcji bio LNG. Już teraz oferuje sektorowi logistycznemu tankowanie biopaliwa powstałego na bazie odpadów z jedzenia. 

Reklama

Biopaliwo z resztek jedzenia

Paliwo, które od połowy lutego mogą tankować głównie samochody dostawcze i ciężarowe w Holandii to mieszanka ciekłego gazu ziemnego z biopaliwem, które powstało z odpadów organicznych. Są to np. resztki jedzenia, przeterminowane produkty spożywcze, odpady rolne.

Bio LNG można tankować w pojazdach dostosowanych do napełniania zbiornika gazem ciekłym. Jak zaznacza Shell nie potrzeba dodatkowej modernizacji i modyfikacji, aby zatankować LNG.

Jeden z największych koncernów paliwowych jako pierwszy w Holandii zaoferował bio LNG. Wkrótce po budowie największego europejskiego zakładu chce rozszerzyć infrastrukturę tankowania gazu ciekłego na cały kraj i Niemcy. Na razie biopaliwo jest dostarczane z zakładu w Amsterdamie.

Shell informuje, że to bio LNG pozwoli jego użytkownikom zmniejszyć emisję CO2 o około 30% w porównaniu do konwencjonalnego LNG. Marjan van Loon, prezes Shell Netherlands twierdzi, że to wielki krok w kierunku czystszego transportu drogowego w sektorze logistycznym.

Bio LNG gdzie można stosować?

Bio ciekły gaz ziemny jest alternatywą dla paliw kopalnych w transformacji węglowej na mniej emisyjne paliwa. Może być stosowany w obu środkach transportu: drogowym i morskim. Finalnie celem gospodarek świata i przemysłu transportowego jest elektryfikacja flot.

Liderzy LNG na świecie

Shell, który posiada 46 stacji ładowania LNG w Europie, przewiduje, że popyt na ciekły gaz ziemny będzie wciąż wzrastał. Na początku lutego uruchomił też dwie nowe stacje Shell-LNG w Piotrkowie Trybunalskim i Iłowej.

Największym, globalnym producentem LNG w tym roku ma być Australia. Do tej pory liderem w produkcji były USA. LNG zyskuje na popularności w Azji, gdzie stanowi przejściowe rozwiązanie w okresie przechodzenia na mniej emisyjne źródła energii – z węgla na gaz. Do 2060 roku Chiny mają osiągnąć neutralność klimatyczną i to ten kraj jest aktualnie największym globalnym konsumentem ciekłego gazu ziemnego. W 2020 roku najwięcej zużywano go w Japonii. W zeszłym roku handel LNG na światowym rynku wzrósł o 6% do 380 mln ton.

Więcej informacji o biopaliwach znajdziesz w tekście: Biopaliwa – jak to działa? Czy to napęd przyszłości?

źródło: bioenergy-news.com, wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.