Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biogaz z toalety. Korzyści przetwarzania odpadów z WC

Biogaz z toalety. Korzyści przetwarzania odpadów z WC

To, co niektórym może wydawać się odrażającym, jest co najmniej rozważnym pomysłem na wytwarzanie i korzystanie z własnej, czystej energii. Coraz to nowe sposoby pozyskiwania biogazu z toalety pomagają zrozumieć, jakie są korzyści z tego ekologicznego rozwiązania.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Biogaz w toalecie

Nad wykorzystaniem ludzkich odchodów do produkcji energii skupiano się dawno temu, kiedy trudno było mówić o energii z sieci. Teraz nad tą technologią pracuje liczne grono naukowców z całego świata. Jedni skupiają się na fermentacji ekskrementów z pojedynczych gospodarstw domowych i zakładów, inni zmierzają ku masowemu przetwarzaniu biogazu ze ścieków na energię.

Jak wytwarzać biogaz z domowej toalety?

Aby wytworzyć biogaz z toalety potrzebne jest np. podłączenie jej do beztlenowej komory fermentacyjnej. To tutaj odpady są przekształcane w biogaz, który można wykorzystać do gotowania albo zastosować jako naturalny nawóz. 

Rozwiązanie ma wiele plusów: jest w pełni ekologiczne, ekonomiczne i dość proste. Jednak wciąż budzi u wielu niesmak i obrzydzenie. To podejście starają się zmienić między innymi naukowcy z Nepalu. 

Testy komór fermentacyjnych w Nepalu

Interdyscyplinarny zespół badaczy ze szkockiego uniwersytetu Stirling przeprowadził sondę wśród Hindusów, którzy korzystają z beztlenowych fermentatorów połączonych z toaletą (TLAD). 

Beztlenowe komory fermentacyjne połączone z toaletami zapewniły gospodarstwom domowym czystą energię i nawóz, zmniejszając tym samym problem gospodarowania odpadami. 

lNs6txJZN044DX18RFkrnZEAPXWPH2qeHm1tIa6h49T1D4WKKh7j1A9QDh4aJrJuPg9msD4gKBwhy BnKjEssq3NRsIN2yhbGykKe2bIimKS6XnCtoLdfBsea4pjqzfAVt VvF3I
Schemat działania komory, fot. sciencedirect.com

WNIOSEK: Beztlenowe komory fermentacyjne połączone z toaletami (TLAD) mogą zapewnić ludziom czyste paliwo gazowe i organiczny nawóz, przyczyniają się do poprawy gospodarki odpadami.

Mieszkańcy Nepalu, testujący to rozwiązanie docenili go ze względu na poprawę warunków sanitarnych w domu i wykorzystanie, jak się okazuje cennych zasobów naturalnych. Chociaż, jak przyznają naukowcy, pojawiały się bariery społeczne i sceptycyzm dotyczący czystego paliwa uzyskanego z odchodów.

Rozwiązanie problemów świata?

Czy korzyści rozwiązania, jakim jest przetwarzanie odchodów w biogaz, przekonają sceptyków do inwestycji i rozwijania tej technologii? Badaczka ze Stirling ma nadzieję, że tak.

Wierzę, że dysponujemy odpowiednią technologią i środkami do rozwiązywania problemów świata, ale to, czy z niej korzystamy, czy też nie, często zależy od czynników społecznychpowiedziała Natalie Boyd Williams, doktorantka z wydziału nauk biologicznych i środowiskowych na Uniwersytet Stirling.

Naukowczyni wyraża też nadzieję na stopniową adaptację technologii TLAD na świecie i zmiany nastawienia decydentów w kategorii ekologicznej energetyki. Całe badanie opisano tutaj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214629621005351

1 s2.0 S2214629621005351 gr5 lrg 1
Wykorzystanie odpadów, fot. sciencedirect.com

Takie procesy już teraz odbywają się w biogazowniach, na terenach rolniczych. Biogaz jest tworzony w procesie fermentacji metanowej z roślin, resztek jedzenia lub odchodów zwierząt.

źródło: bioenergy-nesws.com, forbes.pl, fot. sciencedirect.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.