Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zamiast śmietnika – toaleta

Zamiast śmietnika – toaleta

Gruz, żwirek dla kota, rajstopy, a nawet… zwierzęta! To tylko mały wycinek tego, co ludzie wyrzucają do toalety.

BANER MOBILEB1
Reklama

Muszla wszystko przyjmie

Zacznijmy od dobrej wiadomości. Kundelek, wiele lat temu wyłowiony ze ścieków przez pracowników katowickich wodociągów, przeżył i otrzymał imię Rysio. To wyjątkowo drastyczny przypadek. Najczęściej jednak, toaleta – miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych – traktowana jest jako śmietnik. Przekrój rzeczy, które ludzie topią w ubikacji, jest szeroki. Są to pieluchy, lekarstwa, środki higieny intymnej, farby, oleje, smary, odpady po remoncie, resztki jedzenia czy folia spożywcza. Wszystko to ląduje w kanalizacji, zatykając rury. 

Zawsze tak było

Lata mijają, nawyki zostają. Dziś w toaletach nadal lądują rzeczy, które stanowią zagrożenie dla drożności rur i prawidłowego działania kanalizacji. Bardzo często – poza sytuacjami, w których człowiek wykazuje się jawną ignorancją, niepożądane zachowania wynikają z braku wiedzy. Nie zawsze wiemy, czy dany produkt jest w stanie się rozpuścić, nie powodując zatoru. Często robimy to dla wygody. Zamiast wrzucić bioodpady do specjalnego worka, wolimy spuścić je w toalecie. Zero nieprzyjemnych zapachów. Zero problemów. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kropelka

Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa śląskiego postawiło na kampanię edukacyjną dla najmłodszych. Z tej okazji przygotowano spektakl pt.: Niezwykła przygoda psa Kropelki. Fabuła oparta jest na historii Rysia.  Anna Bączek-Lieber, autorka przedstawienia przekonuje, że dzieci były bardzo poruszone historią.

Również krakowskie wodociągi prowadzą kampanię edukacyjną na temat wyrzucania różnych przedmiotów do urządzeń sanitarnych. Podobnie jak na Śląsku, kampania To się w ścieku nie mieści, trwa od wielu lat i kierowana jest do najmłodszych, dzieci w klasach 1-3. Twórcy przekonują, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat może pomóc zahamować ten szkodliwy nawyk. My także trzymamy kciuki za powodzenie akcji. 

Źródło: dziennikzachodni.pl, tosiewsciekuniemiesci.krakow.pl, fot. Tadeusz Połomski.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.