Rowerowy ranking miast

Sezon na rower trwa cały rok. Codzienność miejskich rowerzystów w dużej mierze zależy od przygotowanej infrastruktury. Po którym mieście jeździ się najswobodniej? Oto dane dotyczące miast, w których rowerzyści mogą szusować – z korzyścią dla własnego zdrowia, innych ludzi i klimatu.

Rowerzyści w Polsce

Jeżeli budowa ścieżki rowerowej nie wiąże się z wycinką oraz nadmierną eksploatacją przyrody, wydaje się idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów i mieszkańców miast. Zeroemisyjne środki transportu są rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla planety, a jazda rowerem to cała gama zalet. 

Bydgoskie Centrum Rowerowe postanowiło przeanalizować, które polskie miasta najbardziej dbają o  bezpieczeństwo i swobodę rowerzystów. Wzięto pod uwagę też funkcjonowanie wypożyczalni rowerów miejskich, liczbę stojaków rowerowych w mieście, czy udział projektów rowerowych w lokalnych budżetach obywatelskich. Do oceny poszczególnych kategorii posłużyła specjalna skala.

Pierwsze miejsce w rankingu miast przyjaznym rowerzystom zostało przyznane stolicy Polski, drugą i trzecią pozycję na podium zajął kolejno Wrocław i Poznań. Warszawa jest też liderem w budowie największej liczby tras w 2020 roku. Stworzono wówczas nowe 45 km tras dla rowerzystów. Z kolei najwięcej stojaków na jednoślady znajduje się w Gdańsku – 8200 szt., Wrocławiu – 7660 i Krakowie – 7201 (ilość stojaków na metr kwadratowy).

Najwięcej stacji napraw, można z kolei znaleźć w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku.

źródło: Centrum Rowerowe

TOP miasta rowerowe w Polsce

 1. Warszawa
 2. Wrocław
 3. Poznań
 4. Bydgoszcz
 5. Gdańsk oraz Lublin
 6. Białystok
 7. Kraków 
 8. Łódź

Centrum Rowerowe sprawdziło też, ile ścieżek rowerowych jest w poszczególnych miastach kraju. Sprawdzono łączną długość dróg rowerowych w danej metropolii, a następnie obliczono ich stosunek do długości wszystkich dróg w obrębie administracyjnych granic. Wyniki zostały podane w procentach.

Podążając za tym schematem, okazało się, że najwięcej dróg rowerowych jest we Wrocławiu (37%). A następnie w Białymstoku (36%) oraz w Poznaniu (35%).

źródło: Centrum Rowerowe

Świat

W 2020 roku opublikowano z kolei listę najbardziej przyjaznych rowerzystom miast Europy. Nie dziwi fakt, że na liście znalazły się dwa holenderskie miasta. Tam, kultura rowerowa stanowi integralną część życia Holendrów i innych narodów, które z radością korzystają z ogromnej ilości ścieżek rowerowych. Przejazdy rowerem stanowią w Królestwie Niderlandów ponad ¼ spośród wszystkich form codziennego transportu. Miejmy nadzieję, że w Polsce znajdzie się więcej funduszy dla jednej  z najlepszych, integralnych form przemieszczania się, jaką jest jazda na rowerze.

TOP 10 miast rowerowych w Europie (2019 r.)

 1. Kopenhaga
 2. Amsterdam  
 3. Utrecht 
 4. Antwerpia 
 5. Strasburg 
 6. Bordeaux 
 7. Oslo 
 8. Paryż 
 9. Wiedeń 
 10. Helsinki 

Chcesz poznać szczegółowy raport dotyczący rowerowych miast? Wejdź na stronę Centrum Rowerowego.

źródło: materiały prasowe, centrumrowerowe.pl