Codzienny raport smogowy – 26.06.

Powietrze w większości kraju dobre, w Krakowie lekko podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. Wczoraj w Londynie odbyło się spotkanie władz 12 europejskich stolic, w tym Warszawy, na temat współpracy w walce z zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił znaczenie kampanii edukacyjnych, które zwiększają świadomość problemu. Jednocześnie włodarz polskiej stolicy wykluczył wprowadzenie w najbliższym czasie zakazu wjazdu do miasta, tak jak to wygląda w Londynie, uznając go za “dość drakoński”.

Ekologia dla każdego – warsztaty centrum edukacyjnego Ekolandia.edu

Centrum edukacyjne Ekolandia.edu specjalizuje się w tworzeniu i prowadzeniu warsztatów przybliżających w przystępny sposób zagadnienia, takie jak segregowanie odpadów czy oszczędzanie wody oraz energii. Równie ciekawe są zajęcia, w czasie których można wziąć udział w sadzeniu szybko rosnącego drzewka „Bubble”. Starsi uczestnicy mogą natomiast spróbować swych sił w warsztatach tworzenia ekologicznych gier lub w warsztatach chemicznych.

Dwa projekty z zakresu nowoczesnej edukacji ekologicznej dofinansowane przez NFOŚiGW

Prawie 3 mln zł dotacji ze środków krajowych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał na organizację Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, w województwie podkarpackim. Z kolei grantem w kwocie niemal 300 tys. zł – również ze środków własnych – NFOŚiGW dofinansował niedawne Dni Ochrony Środowiska w Warszawie.

Dotacje na edukacje w Pułtusku

Pułtusk pozyskał unijne dofinansowanie na edukację ekologiczną, której celem jest propagowanie postaw i zachowań proekologicznych z myślą o poprawie jakości środowiska. Koszt całej inicjatywy to prawie 500 tys. złotych.

Ekologiczna edukacja w Skawinie dzięki PGNiG

Dzięki wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w skawińskich szkołach zorganizowano specjalne lekcje dotyczące walki ze smogiem. W spotkaniach zorganizowanych przez Fundację wzięli udział m.in.: Pełnomocnik Premiera ds. Programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny, Wiceprezes Zarządu PGNiG, Maciej Woźniak i Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Zajęcia prowadził dziennikarz i popularyzator nauki – Radek Brzózka.