Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Z ekologią za pan brat od najmłodszych lat. Jak uczyć dzieci ekologii [KONKURS]

Dzieci i ekologia

Z ekologią za pan brat od najmłodszych lat. Jak uczyć dzieci ekologii [KONKURS]

Wszyscy jesteśmy dziećmi Natury. Planeta Ziemia zapewnia nam życiodajną wodę, koi nerwy podczas spacerów wśród drzew z liśćmi złoconymi jesienią i odradzającymi się wiosną. Zawdzięczamy jej tak wiele – ale czy odpowiednio o nią dbamy? Czy okazujemy jej szacunek?

B1
Reklama

Z perspektywy czasu wiemy, że czym starsi się stajemy, tym trudniej nam zmienić przyzwyczajenia, a tym bardziej niektóre schematy myślowe. Dlatego tak ważne jest, aby szacunek do Natury i dobre nawyki wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. W końcu czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał… 

Doskonałym sposobem przekazywania wiedzy i kształtowania odpowiednich postaw są gry i zabawy. Pokazują one, że ekologia i troska o środowisko są nie tylko praktyczne, ale i wesołe. 

Reklama

Stwórz swoje życie ekologicznie

Kto z nas chociaż raz nie grał w Simsy? Wirtualna rzeczywistość, w której możemy kreować swój wizerunek, wystrój pomieszczeń czy otoczenie, potrafi wciągnąć i pobudzić kreatywność. 

W dodatku do czwartej części gry “Eko życie”, możemy uczynić simowy świat bardziej przyjaznym dla środowiska. Nasz Sim zyskuje możliwość segregacji i recyklingu śmieci, montowania na dachu paneli fotowoltaicznych czy uprawiania warzyw i owoców we własnym ogródku. Dodatkowo swoim pozytywnym podejściem do środowiska może zarazić lokalną społeczność, wywieszając na tablicy plan dla sąsiedztwa. 

Co ciekawe, każda decyzja naszej postaci będzie miała realny wpływ na otaczający go świat. Gracz ujrzy efekty zachowań Sima. Będzie to brudne miasto z wiszącym w powietrzu, ciężkim i toksycznym smogiem? Czy może kwitnące zielenią alejki smart city, zasilanego energią odnawialną? 

Popularna gra, która miała oderwać nas od problemów realnego świata, tym razem sama zwraca na nie uwagę. Ale zamiast straszyć – edukuje. Stosowanie eko-rozwiązań przez Simy czyni je atrakcyjniejszymi i zachęca do wdrażania ich również w “tym” życiu.

Książka dobra na wszystko

Podobno wieczorna lektura ściąga na nas niesamowite sny… Może właśnie dlatego tak wiele dzieci nie zaśnie spokojnie bez przeczytania kilkunastu stron przy lampce nocnej. I chociaż sami jesteśmy wielbicielami fantastycznych przygód Harry’ego Pottera czy rodzeństwa Pevensie, uważamy, że niekiedy warto zastąpić opowieści o magicznych światach książką o rzeczywistości, w której żyjemy. 

Tym bardziej, że autorzy książek o przyrodzie i środowisku przedstawiają skomplikowane procesy w sposób bardzo prosty, plastyczny i atrakcyjny wizualnie dla dziecka. 

Do naszych ulubieńców należą “Misza i Grisza idą do lasu” autorstwa Roberta Romanowicza oraz “Co zrobić z tą górą śmieci?” Małgorzaty Ogonowskiej i Artura Rogasia. Pierwsza z książek przedstawia rośliny leśne, a dodatkowo została wykonana z materiałów recyklingowych. Z kolei druga wyjaśnia, jak ludzie tworzą coraz większe góry śmieci, oraz jak możemy walczyć z tym problemem. 

Pozostałe propozycje książek możecie znaleźć tutaj

A może będziesz bardziej eko i wypożyczysz książkę z biblioteki lub poszukasz jej na internetowych forach wymiany?

Planszówki i dla młodszych, i dla starszych

Gry planszowe są nie tylko idealnym sposobem na integrację dla całej rodziny, lecz także świetną okazją do poznania nowych ciekawostek. Na przykład o otaczającym nas świecie. 

GRANNA proponuje nam aromatyczną grę karcianą – “Niezłe ziółko”. W kreatywnej atmosferze życzliwej rywalizacji poznamy rośliny ogrodowe, zalety prowadzenia przydomowego ogródka, a dodatkowo nauczymy się myśleć kreatywnie.

Natomiast planszówka “Ślimaki to mięczaki” stawia na edukację ekologiczną. Gra jest nietypowa ze względu na żetony, które przypominają kapsle, guziki i zawleczki od puszki, co ma uświadomić dzieciom, że warto dbać o czystość lasu, jakby był naszym domem. Ponadto wygrywa ten ślimak, który… przekroczy metę jako ostatni.  

Dla Czytelników Świata OZE mamy konkurs! Do wygrania 5 egzemplarzy gry “Ślimaki to mięczaki” od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. 

Po więcej informacji zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

1

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.