5 sposobów na zero waste… w home office

Obecna sytuacja pandemiczna w kraju nie napawa optymizmem. Coraz więcej miast wojewódzkich i powiatów dołącza do strefy czerwonej. Część z nas musiała wrócić do pracy zdalnej. Jeżeli od kilku dni funkcjonujesz w trybie home office, mamy dla Ciebie 5 wskazówek, które podpowiedzą, jak przysłużyć się naturze bez wychodzenia z domu!

Przypominamy, że pierwszą i podstawową zasadą zero waste jest możliwie jak najdłuższe korzystanie z rzeczy, które już posiadamy. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wymień żarówkę

To oczywiste, że podczas home office korzystamy ze sztucznego światła znacznie częściej niż wtedy, gdy pracujemy poza domem. Jeżeli do tej pory używałeś żarówek halogenowych, zastanów się, czy nie warto byłoby wymienić je na lampy LED. Ich niewątpliwą zaletą jest znacznie większa trwałość – potrafią wytrzymać nawet 15 tys. godzin! – a także brak szkodliwego wpływu na ludzki wzrok i skórę.

Ogranicz zużycie papieru

Jak często zdarza Ci się notować coś na papierze? Listę rzeczy do zrobienia, kreatywne pomysły, adresy klientów… Postaraj się znaleźć alternatywę dla papieru, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Może opcja notatnika w laptopie lub smartfonie? Lub inspirujące aplikacje do zarządzania projektami – Trello, Asana, Taskito? Możliwości jest multum!

Odkryj pasję gotowania

Skoro więcej czasu spędzamy w domu, z pewnością uda nam się wygospodarować pół godziny na przygotowanie własnego obiadu. Ograniczymy dzięki temu ilość jednorazowych naczyń i sztućców lub plastikowych opakowań.

Zanim zaczniesz gotować, przypomnij sobie sposoby na bycie zero waste w kuchni, a także proste triki na oszczędzanie energii podczas gotowania i zmywania.

Przybory, które zostaną na długo

Podczas zakupów online postaraj się wybierać przybory, których będziesz mógł używać przez długi czas. Zamiast 10 długopisów kup jeden i wymieniaj wkłady lub zastąp go wiecznym piórem. 

Po więcej inspiracji zapraszamy do naszych wpisów o ekologicznych wyprawkach szkolnych.

Książki tylko z biblioteki

Jeżeli jesteś molem książkowym, home office na pewno sprzyja Twojej pasji. Ale zanim całkowicie zatracisz się w lekturze, dowiedz się, czy lokalna biblioteka nie posiada książki lub czasopisma, które planujesz przeczytać. 

Dobrym pomysłem jest także zakup używanych książek w serwisach takich jak Amazon lub OLX. Możesz tam również sprzedać te pozycje z Twojego księgozbioru, których już nie potrzebujesz lub nie darzysz sentymentem. 

A jakie są Twoje sposoby na bycie zero waste podczas pracy w domu? Koniecznie podziel się tym z nami w komentarzu!