Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 sposobów na… oszczędzanie energii

energia

5 sposobów na… oszczędzanie energii

Zero waste to nie tylko generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, ale także dbanie o wszystkie dostępne zasoby i rozsądne nimi gospodarowanie. Jednym z takich zasobów jest energia elektryczna, którą wykorzystujemy niemal cały czas – pracując na komputerze, czytając przy zapalonym świetle, używając suszarki… Najprostszym sposobem na ograniczenie zużycia jest oczywiście odłączanie urządzeń od prądu, gdy ich nie używamy. Poznajcie też inne wskazówki, które pomogą Wam zmniejszyć nie tylko zużycie energii, ale i rachunki!

BANER MOBILEB1
Reklama

Drzwi lodówki zawsze zamknięte

Ta rada może wydawać się oczywista, ale pomyśl – jak często otwierasz lodówkę, a następnie zastanawiasz się, co zjesz? Warto pomyśleć, jakie produkty spożywcze będą nam potrzebne przed otwarciem lodówki. Dzięki temu z jej wnętrza nie wydostanie się duża ilość chłodnego powietrza i urządzenie nie będzie musiało zużywać energii, aby przywrócić poprzednią temperaturę. 

Problem dostrzegła firma LG, która stworzyła lodówkę z oknem specjalnie po to, aby zobaczyć jej wnętrze bez otwierania drzwi. Wystarczy zapukać dwukrotnie w szybkę, a światło w lodówce włącza się, dzięki czemu możemy zobaczyć jedzenie w środku. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Utrzymuj odpowiednią temperaturę

Czy wiesz, że w lodówce może być za zimno? Zbyt niska temperatura niszczy żywność, zamrażając ją lub zmieniając jej konsystencję i smak. Nie wspominając o tym, że niepotrzebnie generuje dużo większe zużycie energii, co skutkuje wyższym rachunkiem za prąd. Odpowiednia temperatura lodówki to 3-5°C, natomiast zamrażarki -15

Gorące jedzenie zostaw na blacie

Jeżeli przygotowałeś gorący posiłek, ale zamierzasz zjeść go później, pamiętaj żeby nie wkładać go od razu do lodówki. Pozostaw jedzenie na kilkanaście minut na blacie, aby ostygło. Pamiętaj, że gorące posiłki podnoszą temperaturę we wnętrzu lodówki. Tym samym urządzenie musi więcej pracować, aby schłodzić powietrze.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zmywarka zawsze pełna

Jeżeli używasz zmywarki do mycia brudnych naczyń, uruchamiaj ją tylko wtedy, gdy urządzenie jest wypełnione po brzegi naczyniami.  W ten sposób jak najlepiej wykorzystasz wodę i energię. Aby zmywanie było wyjątkowo wydajne i skuteczne, ułóż duże miski i naczynia żaroodporne po bokach w kierunku tylnej części zmywarki, natomiast talerze skieruj wnętrzami w kierunku środka. Takie ułożenie umożliwi swobodny przepływ wody i detergentu przez maszynę. 

zmywarka
fot. goingzerowaste.com

Gotowanie ma znaczenie

Kiedy kroimy warzywa lub mięso na drobne kawałki, gotowanie zajmuje mniej czasu. Dzięki temu oszczędzamy również energię oraz pieniądze. Korzystajmy z przykrywek – zmniejszymy wtedy zużycie energii o ok. 30%. I koniecznie wyłączajmy kuchenkę elektryczną kilka minut przed zakończeniem gotowania. Dzięki temu wykorzystamy już dostarczoną energię cieplną w postaci tzw. ciepła resztkowego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.