Dziś Światowy Dzień Żywności

Czy wiesz, że marnujemy 1/3 żywności produkowanej na świecie? Przypadający na 16 października Światowy Dzień Żywności to dobra okazja, by przyjrzeć się nawykom żywieniowym, niedożywieniu i marnowaniu żywności. W tym roku organizatorzy szczególnie zwracają uwagę na historie tych, dzięki którym jedzenie trafia na nasze stoły.

Szacunek do żywności to podstawa

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest od 1979 roku. Każdego roku koncentruje się na innym temacie. Tym razem hasło przewodnie obchodów brzmi: „Grow, nourish, sustain. Together”, co ma podkreślić znaczenie społeczności z różnych obszarów, współpracujących aby zapewnić dostęp do zdrowej i zrównoważonej diety. Jednym ze sposobów na ograniczenie marnowania jedzenia według  FAO (The Food and Agriculture Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jest szacunek. A zdecydowanie trudniej wyrzucić żywność, gdy wiemy skąd pochodzi, znamy jego historię lub historię tych, którzy je wyprodukowali.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kryzys COVID-19 przywrócił nam szacunek dla czegoś, co wielu uważa za oczywiste: jedzenia. To najlepszy czas, aby zwrócić uwagę na #FoodHeroes, którzy dbają o to, by żywność docierała z pola na stół nawet w tak trudnym czasie, jak obecny kryzysczytamy w komunikacie FAO.

Poznaj historię 

Szacunek do jedzenia przyświeca też twórcom aplikacji Too Good To Go. Z jej pomocą w promocyjnych cenach kupimy jedzenie ze sklepów i restauracji, które najprawdopodobniej trafiłoby do odpadów. Z okazji obchodów Światowego Dnia Żywności firma uruchomiła kanał na YouTube, gdzie planuje publikować historie, jakie kryją się za posiłkami.

Z okazji tegorocznego #worldfoodday, uruchamiamy nasz ogólnoświatowy kanał YouTube, gdzie przedstawimy wiele historii, jakie kryją się za tym co ląduje na naszych stołach. Niesamowite historie, fantastyczni ludzie i nieoczywiste przepisy, to wszystko w jednym miejscu. Liczę, że przyłączycie się do tej przygody!napisała na LinkedIn Anna Kurnatowska, country manager Too Good To Go.

A Wam, drodzy czytelnicy, przy okazji dzisiejszego święta życzymy wielu kulinarnych odkryć i zgłębiania historii produktów, które trafiają na Wasz stół. Smacznego!

źródło: fao.org/home/en, Too Good To Go