Szkolna wyprawka też może być ekologiczna

Zbliża się czas powrotu do szkoły. Niezależnie od formy nauczania od września uczniowie wracają na lekcje. Dlatego na półkach supermarketów pojawiają się niezbędne przybory – długopisy, ołówki, teczki… w większości plastikowe. Podpowiadamy, jak skompletować szkolny zestaw używając przedmiotów bardziej przyjaznych środowisku. 

Certyfikaty mają znaczenie

Przedrostek “eko” nie gwarantuje, że produkt jest bezpieczny dla środowiska. W poszukiwaniu ekologicznych zamienników plastikowych przedmiotów warto zwrócić uwagę na certyfikaty znajdujące się na opakowaniu. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) na produktach z drewna świadczy, że surowiec został pozyskany przy jednoczesnym zachowaniu żywotności lasów oraz ich bogactw biologicznych. Z kolei certyfikat Paper by Nature dotyczy głównie sektora papierniczego i wyróżnia firmy wdrażające przyjazną środowisku praktykę przetwarzania papieru.

Gdzie szukać? 

Na początku sprawdźcie, czy w waszych domach nie zalegają przybory szkolne z poprzedniego roku, w tym plecaki i piórniki. Część z przedmiotów możecie wykonać sami, wzorując się na dostępnych w Internecie tutorialach, na przykład organizer na biurko, tablica korkowa lub piórnik. Podczas zakupów w lokalnych sklepach papierniczych, punktach drukowania lub antykwariatach warto szukać produktów pochodzących z recyklingu. W tym ostatnim miejscu warto też zapytać o używane podręczniki oraz sprzedać własne książki z poprzednich lat. 

Plecak przyjazny środowisku

– Długopisy – można je zastąpić wiecznym piórem z wkładem atramentowym. Idealną opcją są długopisy wykonane z biodegradowalnego tworzywa Mater-Bi, składającego się ze skrobi kukurydzianej niemodyfikowanej genetycznie. Przedmiot można wyrzucić do kompostownika, gdyż podczas rozkładu nie uwalnia toksycznych substancji i całkowicie wchłania się w glebę.

– Ołówki i kredki – warto zdecydować się na drewniane, w kartonowych opakowaniach, które można poddać recyklingowi lub wrzucić do własnego kompostownika.- Zakreślacze – najlepsze będą zakreślacze w ołówku składające się z lakieru na bazie wody, produkowane m. in. przez Faber Castell.

– Zeszyty – dobrą opcją są wykonane z papieru pochodzącego z makulatury, oferowane m. in. przez Herlitz.

– Nożyczki – rozwiązaniem najbardziej przyjaznym środowisku są te ze stali nierdzewnej, gdyż mogą być używane bardzo długo, a następnie w całości nadają się do recyklingu.

– Kleje i korektory – kluczową kwestią jest ich skład. Te na bazie wody są najzdrowsze zarówno dla planety, jak i dla człowieka, gdyż nie posiadają substancji toksycznych.

– Pudełko na lunch i butelka na wodę – wykonane ze stali nierdzewnej, szkła lub plastiku bez BPA. Są lekkie i długotrwałe oraz w 100% podlegają recyklingowi.