Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać? Do czego wykorzystywać?

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać? Do czego wykorzystywać?

Rosnące temperatury, mniejsza wilgotność powietrza i intensywne parowanie – to wszystko przyczynia się do wzrostu deficytu wody. W celu zminimalizowania problemu, eksperci polecają zbieranie deszczówki. Można ją wykorzystać do podlewania roślin, prac porządkowych czy toalety.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kilka statystyk o zużyciu wody

Według Europejskiej Agencji Środowiska, jedna osoba w domostwie zużywa niemal 150 litrów wody na dobę, mimo iż do zaspokojenia podstawowych potrzeb wystarczy zaledwie 30% z tego. Eksperci z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że deszczówka może pokryć nawet 50% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę.

Deszczówka – jak zbierać?

Podczas deszczu wystarczy podstawić zbiornik pod rynnę. Warto na końcu rynny umieścić sitko, aby uniknąć przedostania się do zbiornika jakichś nieczystości. Zbieramy wodę, która spłynęła z dachu pokrytego dachówkami, a unikamy tej, która spływa z elementów azbestowych czy metalowych.

aktualne zdjecie portal 1800x900 31
Sposoby zbierania deszczówki

Możemy kupić także specjalne beczki, których pojemność mieści się w przedziale od 300 do 2000 litrów. Należy pamiętać, aby pojemniki były wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, odpornego na niekorzystne warunki pogodowe.

Mieszkasz w bloku? Nie szkodzi. W czasie deszczu wystaw na balkon kilka misek. Tak zebraną wodę również możesz wykorzystać.

Deszczówka – dlaczego warto?

Gromadzenie deszczówki to znakomita metoda pozyskania darmowej wody. Przedsięwzięcie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a wręcz przeciwnie – pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przede wszystkim jednak nie marnujemy bezcennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym płynem.

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

  • do podlewania trawników,
  • podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych,
  • mycia samochodów i rowerów,
  • mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych,
  • czyszczenia tarasu czy balkonu,
  • prania i zmywania,
  • toalety.

Pamiętajmy, że woda opadowa nie nadaje się do spożycia, ze względu na możliwość rozwinięcia się w niej drobnoustrojów. Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz ETH w Zurichu sprawdzili próbki wody deszczowej z większości miejsc na planecie. Jak dowodzą wyniki – żadna deszczówka nie nadaje się do picia z powodu niebezpiecznie wysokiego poziomu “wiecznych chemikaliów”, czyli związków wytwarzanych przez człowieka. Ich obecność w organizmie może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. 

Źródło: onet.pl, dziendobry.tvn.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.