Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zaginione miasto, ślady dinozaurów, artefakty wojenne: 10 niesamowitych zatopionych skarbów, które odkryła susza

Zaginione miasto, ślady dinozaurów, artefakty wojenne: 10 niesamowitych zatopionych skarbów, które odkryła susza

Susza w 2022 roku, która może być jedną z najgorszych od ponad 500 lat, okazała się szansą na nowe odkrycia. Wyschnięte rzeki odsłoniły wiele zatopionych artefaktów w różnych częściach świata. Jakie skarby ujawniły się ludzkim oczom? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

USA: Ślady dinozaurów sprzed 113 milionów lat

Na dnie Paluxy w stanie Teksas trafiono na ślady dinozaurów sprzed ponad 100 mln lat. Wyschnięta rzeka odsłoniła około 60 odcisków dinozaura akrokantozaura. Ten ważący ponad 7 ton drapieżnik żył na terenach Ameryki Południowej w okresie kredowym. 

ABnWBflAvdzrNquQH3 6va5UlqY2BerJNAjHi1ULQo3YTPxSQyrHtDoHibQo2uBjJC1aaSI J8e5 k LjZleIqGtldAJfz8QfIAR0Hk8
Szkielet akrokantozaura w Muzeum Nauk Przyrodniczych w Północnej Karolinie. Źródło Wikimedia Commons

Tuż obok śladów akrokantozaura zauważono obecność innego prehistorycznego olbrzyma – Zauroposejdona. Paleontolodzy podejrzewają, że ich odciski zostały znalezione razem, ponieważ akrokantozaur polował na znacznie większego od siebie dinozaura. Zauroposejdony ważyły nawet 48 ton i mierzył ponad 20 metrów wysokości. 

p Z vWFuR4tqTP Y38LU4z z7OQfgjJWv1jzKFM0NmNkPYsDTJD7iURbgSdzsjyIzKRBTzw2HhuZOWlN1C36Fl6 BgZvv6h5clnIN0rg42w8nEqSgfDcqOKXDkHo0rO1187NRCxYZp7NHik pkHMA
Zauroposejdon w porównaniu do człowieka. Źródło: Wikimedia Commons

Włochy: Aktywna bomba z okresu II wojny światowej

Półwysep Apeniński to jeden z regionów najbardziej dotkniętych suszą. Doprowadziło to do sytuacji, w której Włochy były zmuszone ogłosić stan wyjątkowy dla najdłuższej rzeki w kraju. To właśnie na jej wyschniętych brzegach w pobliżu wioski Borgo Virgilio rybacy trafili na niesamowity, ale przerażający artefakt z czasów II wojny światowej – aktywną bombę. 

To przypadkowe odkrycie zmusiło 3000 osób do ewakuacji i zamknięcia wszystkich dróg lądowych i powietrznych w celu przeprowadzenia przez armię bezpiecznej operacji rozbrojenia 450 kilogramowej bomby. 

Hiszpania: Kamienny krąg Dolmen Guadalperal 

Dolmen Guadalperal, znany również jako hiszpański Stonehenge, znajduje się na obrzeżach El Gordo. To duży obszar, na którym stoi około 150 kamieni, a niektóre z nich mierzą nawet 1,5 m wysokości. Archeolodzy twierdzą, że najstarsze z obiektów mogą mieć nawet pięć tysięcy lat. To oznacza, że hiszpański Dolmen Guadalperal może być znacznie starszy niż najbardziej popularny kamienny krąg Stonehenge, który znajduje się w Anglii. 

Po raz pierwszy odkryto go w 1926 roku, ale niecałe czterdzieści lat później został zalany z rozkazu hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco. Od lat 60. XX wieku Dolmen Guadalperal był widoczny zaledwie cztery razy. W pełni obserwować można go było do tego roku tylko raz. 

Irak: Zaginione miasto z epoki brązu

Wysychająca rzeka Tygrys ujawniła ludzkim oczom starożytne miasto sprzed 3400 lat. Znajdujący się w jej dorzeczu zbiornik Mosul w ostatnich miesiącach tragicznej dla Iraku suszy służy do nawadniania pól i upraw. W efekcie z wody zaczęły wynurzać się ruiny starożytnego miasta. Archeolodzy przewidują, że może to być Zakhiku, który był jednym z najważniejszych ośrodków Imperium Mitanni. Uważa się, że miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi około 13500 r. p.n.e.

iBJfmkcRUgGEBiNxMaB97azhiiqTtHh wIrlKykTNY0SkhasHAGdkUEPIGMi5 lAqW68 jh1LXUrfihJKDeao 5n93JaZW1wbFC3DeIoGADzpfgetfRWGocPd6acjDBm8QvNKeokKR0o
Widok z lotu ptaka na wykopaliska w Iraku z architekturą z epoki brązu, częściowo zanurzoną w jeziorze. Źródło: Uniwersytety we Fryburgu i Tybindze, KAO

Ruiny były widoczne tylko przez chwilę. Kilka tygodni po odsłonięciu zaginionego miasta, ruiny Zakhiku znów znalazły się pod wodą. 

Serbia: Wojenne nazisowskie okręty 

Na serbskim odcinku Dunaju zaobserwowano wynurzające się z wody wojenne okręty nazistowskie. W pobliżu portu Prahovo widać zardzewiały kadłuby, złamany maszt oraz pokład niemieckiego pancernika, na którym znaleziono materiały wybuchowe. 

Statki zostały celowo zatopione przez Niemców, gdy wycofywali się z Rumunii przed natarciem wojsk radzieckich podczas II wojny światowej. Szacuje się, że w rzece zatopionych zostało 40 okrętów. 

Unia Europejska pracuje wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym nad usunięciem artefaktów wojennych, aby usprawnić przepustowość Dunaju. Operacja może kosztować nawet 30 milionów euro. 

Czechy: Kamienie głodu 

Spadający poziom wody w europejskich rzekach odkrył przestrogę, którą zmarli przekazali przyszłym pokoleniom. W korycie Łaby przepływającej przez Niemcy i Czechy ukazały się tzw. kamienie głodu. Można je zobaczyć także w Renie, Wezarze, Dunaju i Mozeli. To ostrzeżenie przed nadchodzącymi trudnymi czasami. 

“Jeśli mnie widzisz, płacz” – ten napis pochodzi z 1904 roku i widnieje na kamieniu w okolicach czeskiego miasta Dečina. Wyrył go właściciel lokalnego baru – Franz Meyer, nawiązując do dawnego sposobu mierzenia poziomu rzek w osadnictwach niemieckich i zaznaczania największych spadków wody. Najwięcej kamieni głodu pochodzi z okresu między XV a XIX wiekiem. 

Chiny: Posągi Buddy sprzed 600 lat

Spadający poziom w rzece Jangcy zaskoczył trzema posągami Buddy, które prawdopodobnie były zatopione w wodzie przez 600 lat. To odkrycie miało miejsce w okresie rekordowo długiej fali upałów w Chinach. Poziom Jangcy jest obecnie najniższy od początku pomiarów w drugiej połowie XIX wieku. W jej dorzeczu mieszka 370 milionów osób, a jej wody dostarczane są do 400 milionów mieszkańców. 

Wielowieczne posągi Buddy stoją na wyspie Foyeliang zanurzonej w pobliżu miasta Chongqing. Archeolodzy twierdzą, że została ona zbudowana podczas panowania dynastii Ming i Quing. 

Hiszpania: Ruiny średniowiecznego kościoła

W Hiszpanii susza odkryła znacznie więcej cennych zabytków. W Katalonii, na północy kraju, cofające się wody ujawniły ruiny kościoła z XI wieku. Zabytek został zalany razem z okoliczną wioską Sant Roma de Sau w 1960 roku. W takiej okazałości mury nie były widziane od bardzo dawna – normalnie można zobaczyć jedynie dzwonnicę. 

J3TqUmx xeZKRx1Np0y0kXbZ9xO5vVlOdGeseoKt6Dj95p3BURQM5MC DZvWUtYdx3ivvYWqTyapRR2chLHnNA3JgERmaxVE8p0bBTBZ1mtTL5RFn6AZFIpmYRPDmH62jOqghma5OqNY2dLiPKgD9V
Dzwonnica średniowiecznego kościoła w Sant Roma de Sau widoczna w 2016 roku. Źródło: Wikimedia Commons

Włochy: Ruiny Mostu Nerona 

Kolejne z odkryć, do których doprowadziła najgorsza od dekad susza we Włoszech, miało miejsce w historycznym sercu kraju. Opadający poziom wód rzeki Tyber odsłonił w Rzymie zabytek z I w. n.e. To ruiny zniszczonego jeszcze w starożytności Mostu Nerona. 

H 7 bcLQwDT4EetoUqFpbyCjOwdcc51CXNWZ02iUXlccPxvS7j7iB 7UR55nUzMesOzWe0ouiFEEgrjQyxTJYOh4rZLfMohh08Gr qyBzYDEniGp YvF yAga4oSgEG7ESZPDIE27CfpKZ1ErMWY5 SK8N9BKCPv7gnohv0EeLbx
Ruiny mostu Nerona widoczne na rzece Tyber w 2015 roku. Źródło: Wikimedia Commons

Hiszpania: Starożytny rzymski obóz wojskowy 

Innym starożytnym skarbem, który ujawnił się przy spadającym poziome wód, jest rzymski obóz wojskowy z I w n.e. Aquis Querquennis gromadził do 600 rzymskich żołnierzy w czasach świetności imperium. Składał się z wielu koszar, dwóch spichlerzy, szpitala, świątyni i łaźni termalnych.

Źródło: theguardian.com, cnn.com, foxnews.com, euronews.com, national-geographic.pl, reuters.com, cbsnews.com

Fot. główne: kommunikation.uni-freiburg.de

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.