Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Woda z basenów w Warszawie się nie zmarnuje – służy do sprzątania ulic

Woda z basenów do czyszczenia ulic

Woda z basenów w Warszawie się nie zmarnuje – służy do sprzątania ulic

To już trzecie lato, podczas którego Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) w Warszawie wykorzystuje do prac porządkowych wodę z basenów. W akcji uczestniczą miejskie pływalnie, które w wakacje mają przerwy w działaniu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Woda z basenów do czyszczenia ulic

Tak, jak w poprzednich latach, woda z miejskich basenów jest używana do sprzątania Warszawy. W czasie wakacyjnych przerw technicznych baseny muszą być opróżnione z wody. Zamiast trafić do kanalizacji, jest ona przepompowana do zamiatarek i zmywarek, a następnie użyta do porządkowania miasta. [FILM]

Konieczna jest też pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej Wesoła, która zapewnia specjalistyczny sprzęt.

Powtórne wykorzystanie wody to jedno z ekologicznych działań, które może łagodzić obecną, trudną sytuację hydrologiczną. Służby oczyszczania myją wodą z pływalni ulice i torowiska tramwajowe.

Woda jest pobierana w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni mówi Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna akcję poboru od pływalni Wodnik w dzielnicy Praga-Południe. Ta placówka oddaje wodę już trzeci rok.

Drugie życie wody

Ekologiczna współpraca z Zarządem Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 roku, gdy 5 basenów przekazało służbom oczyszczania 2,5 mln litrów wody. Rok później do akcji włączyło się już 7 pływalni. Udało się wtedy pobrać 2,4 mln litrów wody. Łącznie to ponad 450 napełnionych zamiatarek i zmywarek.

W obliczu globalnych zmian klimatycznych i coraz większego zagrożenia suszą należy pamiętać, jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest racjonalne nią gospodarowaniedodaje Robert Szymański.

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie sprzątanie 1300 km ulic, 3,4 mln mkw. terenów dla pieszych oraz 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Porządki odbywają się systematycznie, a każda z ulic jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram sprzątania w kalendarzu na stronie zom.waw.pl.

źródło: um.warszawa.pl, zdj. główne – screen z filmu przedstawiający sprzątanie ulic miasta Warszawy z wykorzystaniem wody basenowej

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.