“Moja Woda” – 6 tys. wniosków w 10 dni

Od 1 lipca do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska napłynęło ponad 6 tysięcy wniosków o dotację na instalację domowej retencji “Moja Woda”. Po wsparcie najczęściej zgłaszano się w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

Co to jest “Moja Woda” ?

W reakcji na suszę, która wyjątkowo uderzyła Polskę w tym roku, przygotowano program dofinansowania małej retencji, czyli instalacji, które zatrzymują wodę opadową. Beneficjentami mogą zostać właściciele domów jednorodzinnych. Dotacja sięga do 5 tysięcy złotych, ale ma pokrywać maksymalnie 80 procent kosztów inwestycyjnych, które poniesiono po 1 czerwca. Budżet programu wynosi 100 mln złotych. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Program rozpisano na lata 2020 – 2024. Umowy będą podpisywane do 30 czerwca 2024, a wypłacanie wsparcia potrwa najpóźniej do 31 grudnia 2024 roku. 

Ponad 6 tysięcy wniosków do programu “Moja Woda”

W ciągu 10 dni od uruchomienia programu, do WFOŚiGW trafiło ponad 6 tysięcy wniosków. Najwięcej w Katowicach, Krakowie i Warszawie. 

– Od startu naboru wniosków, czyli od 1 lipca, do tej pory złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Tak duże zainteresowanie Polaków programem „Moja woda” to dowód na to, że dostrzegają oni korzyści, jakie niesie za sobą magazynowanie deszczówki – komentuje minister klimatu, Michał Kurtyka. – Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Źródło: gov.pl