Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

100 dni na ocalenie gleb. Indyjski guru przemierzy dwa kontynenty, aby edukować ludzi

100 dni na ocalenie gleb. Indyjski guru przemierzy dwa kontynenty, aby edukować ludzi

64-letni indyjski jogin wyrusza w podróż na ratunek glebie. Sadhguru przemierzy trasę od Londynu do Indii, edukując społeczeństwo i naciskając na systemową reakcję w celu ochrony terenów gruntowych. Do aktywisty dołączą znane gwiazdy. 

Reklama

30 000 kilometrów w 100 dni 

Sadhguru, 64-letni indyjski jogin i wizjoner, wyruszył w interkontynentalną podróż motocyklem, której celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa Europy, Bliskiego Wschodu i Indii. Łącznie aktywista odwiedzi aż 25 krajów.

Bohater wyjątkowej podróży jest inicjatorem ruchu “Save Soil”, który powstał z potrzeby ochrony gleby i uświadamiania społeczeństwa o jej znaczeniu w poprawnym funkcjonowaniu ekosystemów ziemskich. Przy wsparciu ONZ oraz Światowego programu Żywnościowego ruch ma naciskać na bezprecedensowe zmiany w polityce na całym świecie. 

Podróż na ratunek glebie

Na swojej drodze Sadhguru będzie prowadził wystąpienia przed szeroką publicznością, które mają zmobilizować biznes, politykę oraz organizację charytatywne do działania na rzecz ochrony ziemskich gleb. Listę wszystkich zaplanowanych wydarzeń znajduje się na stronie internetowej

xEqkWtk kuzqLMCeaE TE3ULRYp4HC4KJ zlU4EgRfJ
Wykład Sadhguru/ źródło: materiał prasowy 

Sadhguru planuje pojawić się również w Polsce. Spotkanie z indyjskim guru odbędzie się 16 kwietnia w Warszawie. 

Podróż Sadhguru rozpoczęła się w Londynie i będzie trwała aż 100 dni. Relacje na żywo można zobaczyć tutaj: 

Ponad połowa gleb rolnych już uległa degradacji 

“Save Soil” ma ambitny cel zjednoczenia 3,5 miliarda ludzi we wspólnym celu przeciwdziałaniu kryzysowi środowiskowemu, skupiając się na dbaniu o zdrowie gleb. 

Jak podaje organizacja – rolnictwo, wylesianie oraz inne czynniki spowodowały degradację i erozję wierzchniej warstwy gleby w alarmującym tempie. Aktualnie aż 52% gruntów rolnych znajduje się w kryzysie. W każdej sekundzie tracimy jeden akr zdrowej gleby.

Wszyscy odpowiedzialni naukowcy na świecie oraz agencje ONZ są zgodne, że zostało nam tylko od 80 do 100 żniw. To oznacza w przybliżeniu 45-50 lat zdatnej do uprawy gleby na naszej planecie tłumaczy Sadhguru

W 2045 roku będziemy produkować o 40% mniej jedzenia niż produkujemy teraz. Za to nasza populacja wyniesie 9,3 miliarda. Brak żywności, który może pojawić się w najbliższych 25 latach będą niewyobrażalne w skutkach. 

pLF5Gx7UtXLO7G2BTBWTKhV0 8K EM88eHi8aDywD3x1GqKvYNpQPUITsorGHtH1apqw3aB523IKwNnI7r7oxmZnYR2nsmMnTYII0UfRHynbKvvhPRSUsBeIBISjs8YZkr VFtkm
Mapa ilustrująca stan gleb na planecie/ źródło: Ratujmy Glebę

Mapa ilustrująca stan gleb na planecie/ źródło: Ratujmy Glebę

Gleba jest niezbędna do życia 

Degradacja gleby jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla rolnictwa. Oprócz kryzysu żywnościowego, spadek wartości odżywczych gleby potęguje problem suszy, utraty bioróżnorodności, a także wymusza migracje ludności. Prognozuje się do 2050 uchodźstwo z powodu niedoboru żywności oraz kryzysu wodnego może wynieść pół miliarda ludzi. 

Gleba ma również kluczowe znaczenie w pochłanianiu dwutlenku węgla. Ilość CO2 składowana w terenach gruntowych jest trzy razy większa niż w żywych roślinach i dwa razy większa niż w atmosferze. 

Nie możemy zająć się zmianami klimatycznymi bez zajęcia się zdrowiem gleby apeluje Sadhguru.Bez wielkiego oświadczenia obywateli, żaden rząd nie będzie dokonywał długoterminowych inwestycji, więc od 21 marca przez 100 dni chcemy, aby cały świat mówił o glebie

Sadhguru łączy siły z celebrytami

Inicjator ruchu “Ratujmy glebę” ma szerokie grono fanów wśród celebrytów, którzy wspierają jego akcję. Maluma, Matthew McConaughey, Will Smith czy Tom Brady to znane nazwiska, które dołączyły do inicjatywy Sadhguru. 

Oni i wiele innych celebrytów mają towarzyszyć aktywiście w trakcie spotkań planowanych w miastach Europy i Azji. 

Źródło: materiał prasowy, consciousplanet.org/pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.