Fundacja Carrefour przekazała granty na rozwój polskiego rolnictwa ekologicznego

„Jednym z nowych, strategicznych obszarów, w które Carrefour Polska chce się angażować w ramach transformacji żywieniowej, jest polskie rolnictwo bio. Dlatego Carrefour chce nawiązać długofalową współpracę z polskimi rolnikami, promując produkty lokalne i ekologiczne oraz zapewniając wsparcie finansowe i merytoryczne”, podkreślił Christophe Rabatel, dyrektor generalny Carrefour Polska, przywoływany w komunikacie prasowym sieci Carrefour Polska.

Szwajcarzy stworzyli robota do walki z chwastami

Szwajcarski ecoRobotix we współpracy ze startupem Blue River opracował innowacyjny robot „See and spray”, który służy do wyrywania chwastów na polach uprawnych i w ogrodach. Nowy wynalazek nie tylko może zastąpić człowieka, ale jak przekonuje ecoRobotix, zmniejszy ilość zużywanych przez rolników pestycydów aż o 20 razy. Roboty będą wprowadzone na rynek w 2019 roku.

Jajka od robota, czyli zrobotyzowane rolnictwo XXI wieku

Nawet rolnictwo, które można postrzegać za daleką od technologii branżę, otwiera się dzisiaj na nowoczesne rozwiązania. Najnowsze dane wskazują, że rynek robotów i dronów rolnych w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie do 35 miliardów dolarów. Optymalizacja procesu produkcyjnego stała się tak istotna, że stara się o nią coraz więcej firm. Przedstawiamy zalety tego rozwiązania i rzeczywiste przykłady, gdzie roboty okazały się strzałem w dziesiątkę.

Modernizacja rolnictwa szansą na ograniczenie emisji CO2?

Według Castro najlepszą drogą do ograniczenia emisji CO2 są przemiany w rolnictwie, które należałoby zdecydowanie przyśpieszyć. Gdyby przyjrzeć się dokładniej, to w tej branży najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery wydala produkcja hodowlana, która jest przy tym przyczyną 2/3 całkowitej emisji. Biorąc pod uwagę fakt, że według szacunków liczba ludności ciągle będzie się zwiększać, a w związku z tym także jej zapotrzebowanie na żywność – konieczne jest podjęcie działań, aby przeciwdziałać ciągle wzrastającej emisji.

Prawo wodne a nowe przepisy

Bardzo długo czekaliśmy na rozporządzenie dotyczące prawa wodnego. W końcu po wielu latach powstała ustawa zmieniająca dotychczasowe zasady gospodarowania wodami. Została ona ustalona przez sejm i zawiera ponad pięćset siedemdziesiąt…