Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy Jork: rekordowa moc ze słońca w USA

Nowy Jork: rekordowa moc ze słońca w USA

Stan Nowy Jork osiągnął rekordową ilość energii słonecznej, stając się tym samym liderem na amerykańskim rynku lokalnej produkcji energii odnawialnej. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Rekord energii ze słońca

Stan Nowy Jork osiągnął 1 GW mocy zainstalowanej energii słonecznej. Dzięki temu ten region stał się największym i najbardziej aktywnym rynkiem fotowoltaicznym w Stanach Zjednoczonych. Według Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej Nowy Jork radzi sobie doskonale zarówno pod względem mocy, jak i tempa, w jakim powstają nowe instalacje. Dotychczas liderem pod tymi względami był stan Minnesota z 830 MW mocy zainstalowanej do lutego 20222 roku.

Stan Nowy Jork chce do 2030 roku uzyskiwać 70% energii w miksie właśnie z fotowoltaiki. Liczba ta jest równowarta 10 GW. W długoterminowym planie jest znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Imponująca ilość nowych instalacji to wynik między innymi programu stanowego NY-Sun, czyli dotacji i zachęt do inwestycji w OZE. Wdrożenie NY-Sun zaowocowało 165. tys. instalacji przydomowych, przyrostem mocy ze Słońca w USA o 2500%, obniżeniem kosztów energii słonecznej o 70% w ciągu 10 lat. Projekt obejmuje również magazynowanie energii. 

Rok magazynów energii  w USA

Poprzedni rok na amerykańskim rynku OZE był też rekordowy pod względem magazynowania energii. Pomimo trudności ekonomicznych i wzrostów cen surowców, opóźnień w dostawach komponentów czy ospałej polityki, rosnące zapotrzebowanie na czystą energię wpłynęło na ilość nowych systemów. W czwartym kwartale 2021 roku w USA zainstalowano więcej mocy niż w sumie w pierwszych trzech kwartałach roku. Łącznie w krajowym systemie magazynowania energii odnotowano 436 MW (4727 MWh). 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Eksperci szacują, że do 2026 roku roczne instalacje magazynów energii w segmencie mieszkaniowym osiągną 2 GW/5,4 GWh. Liderami mają być mieszkańcy Kalifornii, Portoryko, Teksasu i na Florydy.

Czytaj też: NFOŚiGW wesprze budowę mini-elektrowni słonecznych w Krzeszowicach (woj. małopolskie)

źródło: solarindustrymag.com, pv-magazine.com

fot. Unsplah

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.