Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy Jork: rekordowa moc ze słońca w USA

Nowy Jork: rekordowa moc ze słońca w USA

Stan Nowy Jork osiągnął rekordową ilość energii słonecznej, stając się tym samym liderem na amerykańskim rynku lokalnej produkcji energii odnawialnej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekord energii ze słońca

Stan Nowy Jork osiągnął 1 GW mocy zainstalowanej energii słonecznej. Dzięki temu ten region stał się największym i najbardziej aktywnym rynkiem fotowoltaicznym w Stanach Zjednoczonych. Według Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej Nowy Jork radzi sobie doskonale zarówno pod względem mocy, jak i tempa, w jakim powstają nowe instalacje. Dotychczas liderem pod tymi względami był stan Minnesota z 830 MW mocy zainstalowanej do lutego 20222 roku.

Stan Nowy Jork chce do 2030 roku uzyskiwać 70% energii w miksie właśnie z fotowoltaiki. Liczba ta jest równowarta 10 GW. W długoterminowym planie jest znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej. 

Imponująca ilość nowych instalacji to wynik między innymi programu stanowego NY-Sun, czyli dotacji i zachęt do inwestycji w OZE. Wdrożenie NY-Sun zaowocowało 165. tys. instalacji przydomowych, przyrostem mocy ze Słońca w USA o 2500%, obniżeniem kosztów energii słonecznej o 70% w ciągu 10 lat. Projekt obejmuje również magazynowanie energii. 

Rok magazynów energii  w USA

Poprzedni rok na amerykańskim rynku OZE był też rekordowy pod względem magazynowania energii. Pomimo trudności ekonomicznych i wzrostów cen surowców, opóźnień w dostawach komponentów czy ospałej polityki, rosnące zapotrzebowanie na czystą energię wpłynęło na ilość nowych systemów. W czwartym kwartale 2021 roku w USA zainstalowano więcej mocy niż w sumie w pierwszych trzech kwartałach roku. Łącznie w krajowym systemie magazynowania energii odnotowano 436 MW (4727 MWh). 

Eksperci szacują, że do 2026 roku roczne instalacje magazynów energii w segmencie mieszkaniowym osiągną 2 GW/5,4 GWh. Liderami mają być mieszkańcy Kalifornii, Portoryko, Teksasu i na Florydy.

Czytaj też: NFOŚiGW wesprze budowę mini-elektrowni słonecznych w Krzeszowicach (woj. małopolskie)

źródło: solarindustrymag.com, pv-magazine.com

fot. Unsplah

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.