Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze skrzypce grają… wegańskie skrzypce

vegan violin

Pierwsze skrzypce grają… wegańskie skrzypce

To pierwszy na świecie przypadek przyznania skrzypcom wegańskiego certyfikatu. Co czyni te skrzypce w pełni roślinnymi  i dlaczego wiele tych instrumentów nie można nazwać wegańskimi? 

BANER MOBILEB1
Reklama

Pierwsze skrzypce grają roślinnie

Po raz pierwszy w historii ten wyjątkowy instrument otrzymał certyfikat Vegan Society’s Vegan Trademark. Twórca skrzypiec zrezygnował podczas ich konstruowania z jakichkolwiek składników odzwierzęcych. 

Autor znamienitych instrumentów muzycznych, które przygrywały w Pałacu Buckingham, Białym Domu, Carnegie Hall i Royal Albert Hall twierdzi, że wegańskie skrzypce grają lepiej i oczywiście etyczniej. Za konstrukcją instrumentu stoi irlandzki muzyk Padraig O’Dubhlaoidh. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
UevFxi6on0fr7ZKjxQC4n6cZfi
Wegańskie skrzypce, fot. veganviolins.com

Muzyk, choć pozostał wierny tradycyjnym metodom produkcji instrumentu, podaje, że elementy skrzypiec bazujące na produktach odzwierzęcych nie są konieczne do produkcji instrumentów i warto z nich zrezygnować z wielu powodów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Wraz z kryzysami na niemal każdym froncie naszej planety, zbiorowy głos ludzi pragnących bardziej sprawiedliwej przyszłości staje się coraz silniejszy z każdym dniem. Muzycy etyczni są częścią tego ruchu i od dawna marzyli o skrzypcach, które są w pełni wegańskie, ale zachowują wszystkie cechy klasycznego instrumentu – mówił. 

Inżynier użył do zrobienia swoich skrzypiec owoców i wody źródlanej pochodzących z okolicznych gór w Wielkiej Brytanii. 

Co w skrzypcach jest niewegańskiego?

Zazwyczaj podczas konstruowania skrzypiec używa się produktów odzwierzęcych. Są to np. skóry, kości, a nawet ścięgna zwierząt. Często można wykryć w instrumentach klej na ich bazie. Struny i smyczki mogą zawierać nawet kość słoniową, sierść z końskiego ogona, jelita i inne organy zwierzęce.  Do wyrobu skrzypiec stosuje się składniki z takich zwierząt jak konie, króliki i ryby, ale nie tylko.

[…] Podczas moich eksperymentów odkryłem również, że wegańskie skrzypce mają nieprzewidziane zalety. Oprócz korzyści dla zwierząt, społeczeństwa i naszego środowiska, stało się bardzo jasne, że kleje pochodzenia zwierzęcego mają szkodliwy wpływ na skrzypce, wywołując silne napięcia w elementach drewnianych. Klej użyty w moich wegańskich skrzypcach nie ma jednak takiego efektu. Niezależnie od etyki jest to poprawa pod względem akustykipowiedział twórca.

Jesteś ciekawy, którzy sławni muzycy wybrali weganizm? Sprawdź: https://swiatoze.pl/6-muzykow-ktorzy-wybrali-weganizm-wsrod-nich-paul-mccartney/f

źródło: veganviolins.com, plantbasednews.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.