Pierwsze skrzypce grają… wegańskie skrzypce

Pierwsze skrzypce grają… wegańskie skrzypce

To pierwszy na świecie przypadek przyznania skrzypcom wegańskiego certyfikatu. Co czyni te skrzypce w pełni roślinnymi  i dlaczego wiele tych instrumentów nie można nazwać wegańskimi? 

Pierwsze skrzypce grają roślinnie

Po raz pierwszy w historii ten wyjątkowy instrument otrzymał certyfikat Vegan Society’s Vegan Trademark. Twórca skrzypiec zrezygnował podczas ich konstruowania z jakichkolwiek składników odzwierzęcych. 

Autor znamienitych instrumentów muzycznych, które przygrywały w Pałacu Buckingham, Białym Domu, Carnegie Hall i Royal Albert Hall twierdzi, że wegańskie skrzypce grają lepiej i oczywiście etyczniej. Za konstrukcją instrumentu stoi irlandzki muzyk Padraig O’Dubhlaoidh. 

UevFxi6on0fr7ZKjxQC4n6cZfi
Wegańskie skrzypce, fot. veganviolins.com

Muzyk, choć pozostał wierny tradycyjnym metodom produkcji instrumentu, podaje, że elementy skrzypiec bazujące na produktach odzwierzęcych nie są konieczne do produkcji instrumentów i warto z nich zrezygnować z wielu powodów.

Wraz z kryzysami na niemal każdym froncie naszej planety, zbiorowy głos ludzi pragnących bardziej sprawiedliwej przyszłości staje się coraz silniejszy z każdym dniem. Muzycy etyczni są częścią tego ruchu i od dawna marzyli o skrzypcach, które są w pełni wegańskie, ale zachowują wszystkie cechy klasycznego instrumentu – mówił. 

Inżynier użył do zrobienia swoich skrzypiec owoców i wody źródlanej pochodzących z okolicznych gór w Wielkiej Brytanii. 

Co w skrzypcach jest niewegańskiego?

Zazwyczaj podczas konstruowania skrzypiec używa się produktów odzwierzęcych. Są to np. skóry, kości, a nawet ścięgna zwierząt. Często można wykryć w instrumentach klej na ich bazie. Struny i smyczki mogą zawierać nawet kość słoniową, sierść z końskiego ogona, jelita i inne organy zwierzęce.  Do wyrobu skrzypiec stosuje się składniki z takich zwierząt jak konie, króliki i ryby, ale nie tylko.

[…] Podczas moich eksperymentów odkryłem również, że wegańskie skrzypce mają nieprzewidziane zalety. Oprócz korzyści dla zwierząt, społeczeństwa i naszego środowiska, stało się bardzo jasne, że kleje pochodzenia zwierzęcego mają szkodliwy wpływ na skrzypce, wywołując silne napięcia w elementach drewnianych. Klej użyty w moich wegańskich skrzypcach nie ma jednak takiego efektu. Niezależnie od etyki jest to poprawa pod względem akustykipowiedział twórca.

Jesteś ciekawy, którzy sławni muzycy wybrali weganizm? Sprawdź: https://swiatoze.pl/6-muzykow-ktorzy-wybrali-weganizm-wsrod-nich-paul-mccartney/f

źródło: veganviolins.com, plantbasednews.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.