Biologiczne ogniwo słoneczne z Uniwersytetu Binghamton

Naukowcy z Uniwersytetu w Binghamton zaprojektowali biologiczne ogniwo słoneczne, które dzięki swemu mikrorozmiarowi może znaleźć wiele zastosowań. Prace były prowadzone przez dwóch naukowców – doktoranta z Uniwersytetu w Binghamton Lin Liu oraz profesora w dziedzinie elektrotechniki i informatyki Seokheun Choi.

Choi w swym oświadczeniu poinformował, że:

„Mikro-BSC mogą w sposób ciągły wytwarzać energię elektryczną z mikrobiologicznej aktywności fotosyntezy i oddychania w cyklach dzień–noc, oferując czyste i odnawialne źródło energii o samowystarczalnym potencjale. Jednak technologia na razie nie znajdzie zastosowania w praktyce, ponieważ wymaga dodatkowych prac i badań ze względu na stosunkowo niską moc”.

Naukowcy uważają, że są w stanie opracować komórkę biosłoneczną, która pokona istniejące problemy. Według Binghamton University „komórka biosłoneczna generowała najwyższą gęstość mocy przez najdłuższy czas spośród istniejących mikrobiologicznych ogniw słonecznych.

Komórka biosłoneczna mogłaby również stanowić trwałe, praktyczne źródło zasilania urządzeń laboratoryjnych, które zintegrują kilka technik laboratoryjnych w jeden system.

Takie urządzenia mogą mieć wiele zastosowań podczas analizowania próbek krwi na obecność wirusa HIV, diagnozowania chorób zakaźnych oraz malarii, dengi lub gruźlicy w odległych i niedostępnych regionach z bardzo ograniczonymi zasobami energii.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.