ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Biologiczne ogniwo słoneczne z Uniwersytetu Binghamton

Naukowcy z Uniwersytetu w Binghamton zaprojektowali biologiczne ogniwo słoneczne, które dzięki swemu mikrorozmiarowi może znaleźć wiele zastosowań. Prace były prowadzone przez dwóch naukowców – doktoranta z Uniwersytetu w Binghamton Lin Liu oraz profesora w dziedzinie elektrotechniki i informatyki Seokheun Choi.

Choi w swym oświadczeniu poinformował, że:

„Mikro-BSC mogą w sposób ciągły wytwarzać energię elektryczną z mikrobiologicznej aktywności fotosyntezy i oddychania w cyklach dzień–noc, oferując czyste i odnawialne źródło energii o samowystarczalnym potencjale. Jednak technologia na razie nie znajdzie zastosowania w praktyce, ponieważ wymaga dodatkowych prac i badań ze względu na stosunkowo niską moc”.

Naukowcy uważają, że są w stanie opracować komórkę biosłoneczną, która pokona istniejące problemy. Według Binghamton University „komórka biosłoneczna generowała najwyższą gęstość mocy przez najdłuższy czas spośród istniejących mikrobiologicznych ogniw słonecznych.

Komórka biosłoneczna mogłaby również stanowić trwałe, praktyczne źródło zasilania urządzeń laboratoryjnych, które zintegrują kilka technik laboratoryjnych w jeden system.

Takie urządzenia mogą mieć wiele zastosowań podczas analizowania próbek krwi na obecność wirusa HIV, diagnozowania chorób zakaźnych oraz malarii, dengi lub gruźlicy w odległych i niedostępnych regionach z bardzo ograniczonymi zasobami energii.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

NFOŚiGW zapewni 2,2 mld zł na bezemisyjny transport publiczny

Następny artykuł

We Wrocławiu pojawi się więcej zieleni

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,