Biologiczne ogniwo słoneczne z Uniwersytetu Binghamton
Naukowcy z Uniwersytetu w Binghamton zaprojektowali biologiczne ogniwo słoneczne, które dzięki swemu mikrorozmiarowi może znaleźć wiele zastosowań. Prace były prowadzone przez dwóch naukowców – doktoranta z Uniwersytetu w Binghamton Lin Liu oraz profesora w dziedzinie elektrotechniki i informatyki Seokheun Choi.

Choi w swym oświadczeniu poinformował, że:

„Mikro-BSC mogą w sposób ciągły wytwarzać energię elektryczną z mikrobiologicznej aktywności fotosyntezy i oddychania w cyklach dzień–noc, oferując czyste i odnawialne źródło energii o samowystarczalnym potencjale. Jednak technologia na razie nie znajdzie zastosowania w praktyce, ponieważ wymaga dodatkowych prac i badań ze względu na stosunkowo niską moc”.

Naukowcy uważają, że są w stanie opracować komórkę biosłoneczną, która pokona istniejące problemy. Według Binghamton University „komórka biosłoneczna generowała najwyższą gęstość mocy przez najdłuższy czas spośród istniejących mikrobiologicznych ogniw słonecznych.

Komórka biosłoneczna mogłaby również stanowić trwałe, praktyczne źródło zasilania urządzeń laboratoryjnych, które zintegrują kilka technik laboratoryjnych w jeden system.

Takie urządzenia mogą mieć wiele zastosowań podczas analizowania próbek krwi na obecność wirusa HIV, diagnozowania chorób zakaźnych oraz malarii, dengi lub gruźlicy w odległych i niedostępnych regionach z bardzo ograniczonymi zasobami energii.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Kalifornii. To pierwszy stan w USA, który wprowadził takie prawo

W stanie Kalifornia uchwalono nowe prawo zakazujące sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Ustawa ta jest pierwszą tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. Gubernator stanu, Jerry Brown, podpisał dokument na początku października tego roku. Nowe prawo wejść ma w życie od 1 stycznia 2020 roku.