Biomasa źle wpływa na nasze zdrowie?

Spalanie biomasy jest najmniej przyjaznym dla środowiska segmentem odnawialnych źródeł energii. Spalanie drewna uwalnia dwutlenek węgla, z kolei przy spalaniu biomasy do powietrza dostaje się również reten.

Dlaczego reten jest szkodliwy? To związek, który źle wpływa na nasze płuca, a dokładniej powoduje niszczenie komórek budujących u nas ten narząd. Za wykrycie tego związku w spalaniu biomasy odpowiedzialni są brazylijscy naukowcy. Tego odkrycia dokonali w amazońskich lasach. U zwierząt zamieszkujących te okolice zauważono podwyższone stężenie rakotwórczych związków, które powstały w wyniku wypalania lasów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Duże nasycenie substancji źle wpływających na zwierzęta z amazońskich lasów naukowcy zaobserwowali również w pobliskich miejscowościach. Związki te zazwyczaj są wykrywane w tych miejscach, gdzie mamy do czynienia z większym spalaniem biomasy. Podwyższone stężenie retenu zaobserwowano chociażby w São Paulo. Oczywiście w innych miejscowościach, położonych nieopodal spalarni odpadów z trzciny cukrowej, wynik nie był o wiele lepszy.

Zdaniem naukowców ponad trzy miliardy ludzi na całym świecie jest narażonych na uboczne skutki spalania biomasy. Najbardziej niebezpieczne jest dla nas zanieczyszczenie powietrza, które według WHO powoduje jeden na siedem zgonów. Badacze ostrzegają, że z powodu rozpowszechnienia spalania biomasy na świecie obliczenia WHO mogą ulec zmianie. Niestety chodzi tutaj o negatywną zmianę.