Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Błazenki zagrożone wyginięciem

Błazenki zagrożone wyginięciem

Ryba, która zdobyła światową popularność dzięki animowanemu filmowi „Gdzie jest Nemo?” w wyniku globalnego ocieplenia może wyginąć. Zmiany klimatu wpływają na zmiany w środowisku naturalnym, do których wymagający gatunek może się nie przystosować.

Reklama

Błazenki w naturalnym środowisku, żyją wśród raf koralowych mórz tropikalnych, zwłaszcza wśród gatunku ukwiałów – koralowców sześciopromiennych. Kiedy koralowce umierają, ryby tracą schronienie. Przez ocieplające się morza zagrożone są całe rafy koralowe, a co za tym idzie – także  ukwiały, jak i zamieszkujące je błazenki.

Przez ponad dekadę badań, które prowadzono w ukwiałach wokół wyspy Kimbe we wschodniej części Papui Nowej Gwinei, stwierdzono, że ten gatunek ryb jest wybredny w kwestii doboru swoich partnerów. – Sukces reprodukcyjny populacji jest tym, co gwarantuje zdolność do adaptacji – podkreśla francuski naukowiec Benoit Poujol.

Błazenki mają szczególny cykl rozrodczy, który w znacznej mierze zależy od stabilnego i łagodnego środowiska. Rodzą się jako obojnaki (hermafrodyty). W obrębie jednej kolonii zamieszkującej pojedynczy ukwiał największy, najbardziej dominujący osobnik zawsze staje się dojrzałą płciowo samicą, a drugi co do wielkości samcem. Pojedynczy ukwiał jest więc domem dla jednej samicy, aktywnego seksualnie samca i kilku innych osobników, pozostających w postaci bezpłciowej. Gdy samica z jakiegoś powodu umiera, samiec zmienia płeć na żeńską, a następna co do wielkości ryba dojrzewa płciowo i staje się samcem.

Badacze twierdzą, że w wyniku postępujących zmian klimatycznych, błazenki mogą być zmuszone do szybkiej adaptacji w nowych warunkach, co – ze względu na zawiłą formę prokreacji – może być dla nich nieosiągalne. – Błazenek nie ma zróżnicowania genetycznego, które pozwoli mu zmodyfikować swoją metodę reprodukcji, jeśli dojdzie do ograniczeń środowiskowych – stwierdził Pujol.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.