Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greta Thunberg płynie na strajk klimatyczny

Greta Thunberg płynie na strajk klimatyczny

W Madrycie rozpocznie się lada moment szczyt klimatyczny COP25. 16-letnia aktywistka Greta Thunberg płynie na niego katamaranem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dzień 18. rejsu. Pędzimy w kierunku Europy! Szacowany czas dopłynięcie w tej chwili to wtorek rano. Dotrzemy do przystani Alcantara w Lizbonie. Wszyscy cieszymy się na spotkanie z wami!” – napisała Greta Thunberg w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze.

Greta rozpoczęła swój rejs 13 listopada – wypłynęła z rodziną, która zdecydowała się pomóc jej w podróży do Madrytu przez Atlantyk. Najpierw Greta płynęła do Chile, jednak planowany tam szczyt klimatyczny został odwołany z powodu zamieszek w kraju.

Katamaran, którym płynie Thunberg, nazywa się „La Vagabonde”. Mierzy 15 metrów długości i produkuje mały ślad węglowy – jest zasilany hydrogeneratorami i wykorzystuje energię słoneczną. Thunberg wcześniej również podróżowała jachtem – wybrała się z Wielkiej Brytanii do USA na słynną konferencję klimatyczną ONZ.

Na pokładzie katamaranu Thunberg jest z rodziną, która odpowiedziała na jej apel o znalezienie ekologicznego transportu, by przedostać się do Madrytu. Właściciele katamaranu pochodzą z Australii (Riley Whitelum i Elayna Carausu podróżują z 11-miesięcznym synem), jest też z nimi żeglarka Nikki Henderson.

Greta Thunberg jest ikoną ruchu ekologicznego. O młodej aktywistce ze Szwecji głośno zrobiło się w ubiegłym roku. Greta prowadziła samotny „Szkolny strajk dla klimatu” pod szwedzkim parlamentem, czym poruszyła opinię publiczną. Dziś jest jedną z najbardziej znanych młodych działaczek na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Porwała za sobą tłumy i stoi na czele światowego strajku młodzieży walczącej przeciwko degradacji środowiska i bierności polityków.

Szczyt klimatyczny w Madrycie rozpocznie się 9 grudnia i potrwa do 13 grudnia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.