#FullBlackFriday – Columbus Energy przedstawia swoje osiągnięcia, nową ofertę i podpisuje kontrakt

Firma Columbus Energy pod koniec listopada podpisała dwuletni kontrakt na wyłączną dystrybucję w Polsce technologii MWT od firmy Sunport Power. Przejęła też prawie 70% udziałów w spółce ze swojej Grupy Kapitałowej. Dzięki temu zdobyła kontrolę nad portfelem 100 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW.

Nowe technologie – MWT

Zawarty kontrakt Columbusa z Sunport Power wyceniono na około 50 mln euro (ponad 200 milionów złotych). Krakowska firma jako jedyna w Polsce będzie dystrybuować moduły MWT, czyli Metal Wrap Through. Patent na tę technologię ma tylko Sunport. Eliminuje ona straty wynikające z zacieniania i rezystancji szeregowej. W konsekwencji pobór promieniowania słonecznego będzie maskymalizowany. Moduły MWT będą miały większą moc, a także dłuższą, 30-letnią gwarancję.

Columbus w swojej ofercie dla klientów detalicznych oferuje panele od chińskiego producenta Longi Solar. Podczas konferencji #FullBlackFriday po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano nowy moduł od Chińczyków – HiMo4. Z kolei komponenty, między innymi falowniki, zapewni firma Ginlong Solis.

Przejęcie udziałów – nowe farmy fotowoltaiczne

28 listopada Columbus Energy nabyło prawie 70% udziałów za kwotę 4,1 miliona złotych od jednej ze spółek w swojej Grupie Kapitałowej. Dzięki temu spółka ma teraz pełną kontrolę w zakresie przygotowania, budowy i sprzedaży w projektach 100 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW. Ich wartość jest szacowana na ok. 350 milionów złotych.

Zdobycie tego portfela zachęciło krakowską firmę do rozwijania się jako deweloper farm fotowoltaicznych, na razie w obrębie swojej grupy kapitałowej. W związku z tym spółka wycofała swój kapitał  za wynagrodzeniem w kwocie 3,7 mln zł, który stanowił jej udział w spółce celowej zawiązanej w 2016 roku pod New Energy Investments sp. z o.o. Kolejnym krokiem było wykupienie 70% wszystkich udziałów tej spółki. “Dalszy rozwój projektów w ramach współpracy z NEI będzie zarządzany i finansowany odpowiednio do bieżących potrzeb z poziomu spółki dominującej. Decyzja ta pozwala na maksymalizację marży Columbus Energy S.A. w całym łańcuchu wartości przygotowania i budowy projektów farm fotowoltaicznych, a przy tym stanowi zaproszenie do współpracy dla inwestorów końcowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych.” –  czytamy w komunikacie prasowym.

– #FullBlackFriday (red. gala Columbus Energy, podczas której zaprezentowano technologię w nowej ofercie firmy) było wielkim świętem dla Columbus Energy, zostaliśmy docenieni przez tuzów światowej technologii słonecznej. Podpisanie kontraktu z Sunport Power to zwieńczenie tego wydarzenia, a zobowiązanie do zakupu modułów za ponad 200 mln zł w dwa lata jest dowodem na to, że nasza firma każdego dnia przekracza kolejne granice – komentuje Dawid Zieliński, prezes firmy.