Pierwsza para bobrów ze Szkocji została legalnie wypuszczona na wolność. To historyczna zmiana polityki w związku z ogłoszeniem nowych przepisów przez Departament ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wsi oraz Natural England w Wielkiej Brytanii.
“Ważny kamień milowy dla krajowej odnowy przyrody”
Bobry w Wielkiej Brytanii stanowiły ważny element kształtowania bagiennego krajobrazu kraju. Około 400 lat temu stały się cennym towarem dla sprzedawców. Ludzie zabijali je dla skóry, mięsa, a także wydzieliny, służącej m.in. do impregnacji futra. W XXI wieku wielokrotnie podejmowano próby nielegalnego wypuszczania bobrów w ich środowisko naturalne. Badania przeprowadzone w tym czasie jasno wskazywały, że obecność bobrów w środowisku ma pozytywny wpływ na całokształt ekosystemu. Mimo to Natural England nie zezwalało na wypuszczanie bobrów, co mogło grozić karą więzienia do sześciu miesięcy. W Szkocji zgoda na wypuszczanie bobrów trwa od 2021 roku.
W tym roku również rząd Wielkiej Brytanii zmienił swoją politykę w kwestii reintrodukcji bobrów. Wobec wprowadzenia nowej polityki, brytyjska organizacja non-profit National Trust pierwszy raz od XVI wieku wypuściła na wolność pierwszą parę bobrów dzięki pierwszej, nadanej licencji. Teraz będą mogły swobodnie żyć w Purbeck, w hrabstwie Dorset. Argumentem przemawiającym za tą historyczną zmianą jest pozytywny i kluczowy wpływ bobrów w odbudowie ekosystemu. Nowym domem bobrów został zbiornik Little Sea, położone w sercu 33-hektarowego rezerwatu przyrody Purbeck Heaths Super National Nature Reserve.
– Wybrane przez nas miejsce w Little Sea jest wyjątkowo odpowiednie dla tych wyjątkowych stworzeń, gdyż jest to rozległy zbiornik słodkiej wody otoczony gęstym lasem wierzbowym, który zapewni bobrom mnóstwo pożywienia. Ponieważ jezioro jest już wystarczająco głębokie, początkowo nie będzie potrzeby budowania tam, ale dzięki tworzeniu polan w lesie wierzbowym powstaną nowe otwarte tereny podmokłe, co przyniesie korzyści wielu rzadkim gatunkom występującym w rezerwacie, w tym nornikom wodnym, ważkom świetlikom i maleńkim mięsożernym roślinom, zwanym “płucnikami” – mówi Gen Crisford, kierownik projektu dotyczących bobrów w Purbeck.
Bobry – nieoceniony przyjaciel przyrody
Bobry nazywane są “inżynierami natury” – tworzą siedliska bagienne, a ich instynktowne budowanie pomaga zwalczać skutki zmian klimatu. Tworzą mokradła zatrzymujące wodę podczas powodzi i susz, a ich naturalne tamy filtrują wodę, poprawiając jakość wód spływających w dół rzeki. Badania wskazują, że tylko 14 proc. rzek w Wielkiej Brytanii jest w dobrym stanie ekologicznym. Ekolodzy, organizacje pozarządowe, a teraz również rząd wierzy, że te małe-wielkie stworzenia mogą tę sytuację zmienić.
– Jesteśmy o pokolenia w tyle za resztą Europy, jeśli chodzi o przywracanie tego gatunku. Mamy wysokie poparcie społeczne dla jego powrotu, więc teraz czekamy na nowe miejsca, które pojawią się w ramach uzgodnionego procesu licencjonowania, aby ułatwić ekspansję populacji – mówi dr Roisin Campbell-Palmer, szefowa ds. reintrodukcji w Beaver Trust.
Zobacz również: Co płynie w twojej rzece? Powstała mapa jakości wód powierzchniowych
Źródło: theguardian.com, wildlifetrust.org, beavertrust.org
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.