Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bracia nasi najmniejsi. Zwierzęta futerkowe w Polsce. Światowy Dzień Królika QUIZ!

Bracia nasi najmniejsi. Zwierzęta futerkowe w Polsce. Światowy Dzień Królika QUIZ!

W związku z dyskusją nad ustawą „Piątka dla zwierząt” wiele mówi się w Polsce o zwierzętach futerkowych. A dodatkowo dzisiaj przypada Dzień Królika. Warto więc trochę porozmawiać o zwierzętach, które ludzie nadmiernie wykorzystują do własnych celów – czy to na fermach zwierząt, czy to w laboratoriach.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zapraszamy do QUIZU!

120193216 3371068006275735 1085957738643104528 n

Oklapłe królicze uszka

Króliczki kojarzą się nam ze słodka maskotką i wzbudzają w nas ciepłe uczucia. Niestety puszyste futerko i uroczy wygląd nie chroni ich przed okrutnym traktowaniem ze strony człowieka.

Są obiektem polowań praktycznie cały rok. Okres ochronny  trwa tylko od 1 listopada do 31 grudnia.

Ponadto bardzo często dochodzi do nadużyć i zaniedbań w ich hodowli. Samice są narażone na zbyt częste ciąże, prowadzące do wyniszczenia organizmu, często też z powodów gospodarczych zbyt szybko zabiera się młode od matek. Jako gatunek wrażliwy na choroby, warunki atmosferyczne i pasożyty, króliki często masowo giną w hodowlanych warunkach. Wystarczy, że są przetrzymywane w zbyt ciasnych klatkach i w zbyt niskiej temperaturze. 

Kolejnym dyskusyjnym i kontrowersyjnym procederem są doświadczenia i eksperymenty na tych sympatycznych zwierzętach. Ostatnie badania dowiodły, że nie są one najlepszym obiektem badań, mimo to w dalszym ciągu wykorzystuje się je w tym celu. 

Światowy Dzień Królika ma na celu zwrócić uwagę na te nadużycia i okrucieństwa.

Naturalne futra w nienaturalnym cierpieniu

Polskie prawo wskazuje, że w naszym kraju żyje osiem gatunków zwierząt futerkowych.

Są do nich zaliczane:

  • lis pospolity 
  • lis polarny 
  • norka amerykańska 
  • tchórz zwyczajny 
  • jenot 
  • nutria 
  • szynszyla mała

Definicja zawiera jeden warunek: z tych gatunków można wytwarzać futra.

Czas pokaże, czy program “Piątka dla zwierząt” faktycznie zadba o ich dobro. W tej chwili w naszym kraju jest 810 ferm, w których żyje ponad 6 mln zwierząt. 

Z pewnością najmniej znanym z tej listy jest jenot. Ich hodowla jest bowiem nieopłacalna, więc częściej trzyma się je przy fermach lisów. Jest to gatunek inwazyjny, który szybko się rozprzestrzenia. Początkowo żył tylko w Azji, jednak później rozprzestrzenił się na całą Europę. Wyglądem przypominają nieco szopa pracza, bo należą do jego rodziny.

Widzieliście kiedyś jenota na żywo?

Podzielcie się Waszym wynikiem quizu, jesteśmy bardzo ciekawi!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.