Brazylia: zwolniono szefa agencji rządowej za ujawnienie informacji o wycince Amazonii

Ricardo Galvão, dyrektor brazylijskiego Narodowego Instytutu Przestrzeni Kosmicznej i Badań Naukowych (INPE), poinformował na swoim Facebook’u, że został zwolniony po tym, jak wykazał, że wycinka lasów Amazonii była wyższa o 88% w czerwcu tego roku w porównaniu do danych z 2018.

Jair Bolsonaro objął urząd prezydenta Brazylii w styczniu tego roku, po tym jak w swojej kampanii zobowiązał się do odbudowy gospodarki kraju poprzez wykorzystanie potencjału gospodarczego Amazonii. Skrajnie prawicowy polityk neguje masową wycinkę lasów Amazonii poprzez systematyczne ataki na państwowy instytut badań INPE.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dwie trzecie lasów Amazonii znajduje się na terytorium Brazylii

Przez pierwsze miesiące prezydentury Bolsonaro wycinka lasów deszczowych utrzymywała się na stałym poziomie. INPE odnotował gwałtowny wzrost zniszczeń lasów deszczowych w maju i czerwcu tego roku. Zanotowano, że około 769,1 kilometrów kwadratowych zostało wyciętych w czerwcu, co stanowi wyraźny wzrost w stosunku do 488,4 km kwadratowych utraconych w tym samym miesiącu w roku poprzednim. Odpowiada to powierzchni większej niż półtora boiska do piłki nożnej, która jest niszczona w każdej minucie każdego dnia.

Ricardo Galvão stracił swoje stanowisko, ponieważ publicznie zwrócił uwagę na problem i nagłośnił go medialnie.