Brazylijscy sprzedawcy soi, CJ Selecta, Caramuru i Imcopa, zobowiązali się do zerwania współpracy z firmami, które przyczyniają się do wylesiania Amazonii. W ten sposób wywierają nacisk na pozostałe przedsiębiorstwa, które w swojej działalności nie kierują się przepisami uwzględniającymi ochronę środowiska.
Zakaz handlu soją z terenów wylesionych
W oświadczeniu sprzedawców soi czytamy, że nie będą oni handlować soją uprawianą na terenach wylesionych od września 2020 roku w całej Brazylii. Wykracza to poza poprzednie porozumienia między handlowcami, które dotyczyły tylko lasów deszczowych Amazonii.
Odpowiedź na potrzeby społeczeństwa
Patricia Sugui, menedżerka ds. zrównoważonego rozwoju w CJ Selecta, twierdzi, że CJ Selecta, Caramuru i Imcopa należą do grupy promującej etyczny i przyjazny środowisku handel soją. Te trzy przedsiębiorstwa zaopatrują m.in. norweski przemysł łososia. Dodała także, że natychmiastowe wyeliminowanie firm wylesiających Brazylię z łańcucha dostaw jest “odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa obywatelskiego”.
Caramuru, który wyeksportował 817 tys. ton mączki sojowej w 2020 roku, stwierdził, że będzie egzekwował zobowiązanie przy użyciu danych rządowych i satelitarnych.
Dzięki temu posunięciu cały europejski sektor łososia będzie pozyskiwał soję od brazylijskich dostawców, których działania, w tym łańcuchy dostaw, są całkowicie wolne od wylesiania.
Wylesianie nadal powszechne w branży sojowej
Zaangażowanie firm jest pierwszym takim działaniem wśród brazylijskich dostawców soi. Dzięki temu wywierają oni presję na większych graczy, takich jak Cargill i Bungee, którzy w zeszłym roku wyeksportowali 5,6 mln ton mączki sojowej, co stanowi 23% światowego eksportu.
– Doceniamy inicjatywę CJ Selecta, Caramuru oraz Imcopa, mającą na celu ochronę brazylijskiego środowiska i dzikiej przyrody – powiedział przedstawiciel Cargillu w rozmowie z Reutersem.
Z kolei Bungee stwierdził, że wyeliminuje podmioty wylesiające ze swojego łańcucha dostaw najpóźniej do 2025 roku. Natomiast brazylijska firma Abiove, zajmująca się kruszeniem nasion oleistych, stwierdziła, że wprowadzenie zakazu wylesiania i przekształcania gruntów pod uprawę soi na sawannie Cerrado jest niewykonalne w 2021 roku.
Źródło: Reuters
Fot.: Roberto Samora
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.