Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

biebrzański park

Fotowoltaika dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

W ramach programu Lasy pełne energii spółka PGE zainstaluje systemy fotowoltaiczne w dwóch obiektach należących do Parku. Dzięki tej inwestycji ma znacząco obniżyć się ilość CO2, wytwarzanego w tych cennych rejonach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wyjątkowy obszar Polski

Liczący 592,23 km² teren, plasuje Biebrzański Park Narodowy jako największy Park w Polsce. Znajdują się tu liczne obszary wodne, bagienne, torfowe oraz leśne. Tutejsze mokradła zalicza się do jednych z najcenniejszych tego typu obszarów na świecie. Park zamieszkuje wiele wyjątkowych, lęgowych gatunków ptaków oraz objętych moratorium, czyli zakazem polowania łosi. W tym wyjątkowym miejscu można obserwować bujne życie, jakie toczy się w niezwykle cennym ekosystemie.

Park będzie korzystał z OZE

Współpraca Biebrzańskiego Parku Narodowego i PGE zakłada montaż dwóch instalacji fotowoltaicznych, które dostarczą placówkom niezbędnej i czystej energii. Nowe systemy pojawią się na Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt usytuowanym w Osowcu-Twierdzy oraz na budynku Informacji Turystycznej w Grzędach. Instalacje mają mieć kolejno 20 i 10 KW mocy. Jak twierdzi prezes Zarządu PGE, te pierwsze zeroemisyjne elektrownie otwierają nową ścieżkę dla OZE:

Biebrzenski Park Narodowy 1 Fot. Piotr Talalaj
fot. Piotr Tałałaj

Wsparcie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest elementem długoterminowych działań Grupy PGE w zakresie ochrony środowiska. Projekty nisko- i zeroemisyjne są kluczowym kierunkiem Nowej Strategii. Podpisana właśnie umowa z Biebrzańskim Parkiem Narodowym jest pierwszym projektem fotowoltaicznym, rozwijającym odnawialne źródła energii, realizowanym wspólnie przez PGE, PGE Energię Odnawialną oraz Fundację PGE na rzecz Parku Narodowego w ramach akcji Lasy Pełne Energiipowiedział prezes Zarządu.

Zaangażowanie w naturę

Lasy Pełne energii to program realizowany przez PGE od 20 lat. Jak podaje spółka, zdążyła wspomóc już kilka akcji związanych z ochroną przyroda. Na przykład przekazała środki na ratowanie stuletniego klonu i wspiera rewitalizację Krzywego Lasu w Nadleśnictwie Gryfino. Akcja zakłada inwestycje w sadzenie drzew, instalacje odnawialnych źródeł energii, oraz propagowanie edukacji ekologicznej.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.