Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne w Komunalnym Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Białymstoku

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne w Komunalnym Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Białymstoku

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Białymstoku uruchomiło właśnie instalację, składającą się z 643 paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu miejska spółka zmniejszy koszty wytwarzania energii, a także ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W jej ślad już wkrótce zamierzają pójść i inne miejskie budynki.

BANER MOBILEB1
Reklama

643 paneli pokryje ponad połowę zapotrzebowania na energię

Łączna moc 643 paneli fotowoltaicznych wynosi 202,5 kW. Na dachach budynków Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego znajdują się 494 panele, z kolei na elewacji budynków kolejne 149. Jest to jedna z największych instalacji w regionie, wpisana do Rejestru MIOZE (baza wytwórców energii odnawialnej w tzw. małych instalacjach). 

b

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w KPK pokryje około 55-60% rocznego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Działa ona od 31 grudnia 2020 roku. Jak twierdzą zarządcy budynku, pomimo pochmurnego nieba już generuje ona „własny prąd”. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Białystok znajduje się w europejskiej czołówce czystych, ekologicznych miast. Chcemy, aby tak pozostało, dlatego dbamy o nasze środowisko i inwestujemy w zieloną energię – skomentował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Ze źródeł odnawialnych skorzystają inne białostockie instytucje

W związku z obowiązującą od nowego roku opłatą mocową miasto spodziewa się, że wzrost opłat za energię elektryczną dla Miasta Białegostoku wyniesie ok. 3 mln 741 tys. zł rocznie. Z tego względu zdecydowano się na montaż instalacji fotowoltaicznych także na innych budynkach miejskich. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Obecnie trwają postępowania przetargowe dotyczące instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich: przy ulicy Słonimskiej 1 o mocy 42 kW, przy ulicy Składowej 11 o mocy 48 kW oraz przy ulicy Branickiego 3/5 o mocy 48,5 kW. Przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1000 kW rozstrzygnęła już inna miejska spółka – Wodociągi Białostockie.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej

Projekt „Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białymstoku” został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa podlaskiego na lata 2014-2020). Całkowita wartość projektu to prawie 1 mln 422 tys. zł, w tym dofinansowanie z funduszu UE wyniosło prawie 804 tys. zł. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych spółki. 

Źródło: bialystok.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.