Panele fotowoltaiczne w Komunalnym Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Białymstoku

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Białymstoku uruchomiło właśnie instalację, składającą się z 643 paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu miejska spółka zmniejszy koszty wytwarzania energii, a także ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W jej ślad już wkrótce zamierzają pójść i inne miejskie budynki.

643 paneli pokryje ponad połowę zapotrzebowania na energię

Łączna moc 643 paneli fotowoltaicznych wynosi 202,5 kW. Na dachach budynków Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego znajdują się 494 panele, z kolei na elewacji budynków kolejne 149. Jest to jedna z największych instalacji w regionie, wpisana do Rejestru MIOZE (baza wytwórców energii odnawialnej w tzw. małych instalacjach). 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w KPK pokryje około 55-60% rocznego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Działa ona od 31 grudnia 2020 roku. Jak twierdzą zarządcy budynku, pomimo pochmurnego nieba już generuje ona „własny prąd”. 

– Białystok znajduje się w europejskiej czołówce czystych, ekologicznych miast. Chcemy, aby tak pozostało, dlatego dbamy o nasze środowisko i inwestujemy w zieloną energię – skomentował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Ze źródeł odnawialnych skorzystają inne białostockie instytucje

W związku z obowiązującą od nowego roku opłatą mocową miasto spodziewa się, że wzrost opłat za energię elektryczną dla Miasta Białegostoku wyniesie ok. 3 mln 741 tys. zł rocznie. Z tego względu zdecydowano się na montaż instalacji fotowoltaicznych także na innych budynkach miejskich. 

Obecnie trwają postępowania przetargowe dotyczące instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich: przy ulicy Słonimskiej 1 o mocy 42 kW, przy ulicy Składowej 11 o mocy 48 kW oraz przy ulicy Branickiego 3/5 o mocy 48,5 kW. Przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1000 kW rozstrzygnęła już inna miejska spółka – Wodociągi Białostockie.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej

Projekt „Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białymstoku” został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa podlaskiego na lata 2014-2020). Całkowita wartość projektu to prawie 1 mln 422 tys. zł, w tym dofinansowanie z funduszu UE wyniosło prawie 804 tys. zł. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych spółki. 

Źródło: bialystok.pl