Do Lasów Janowskich zawitają żubry

Lasy Państwowe poinformowały, że w Lasach Janowskich w województwie lubelskim zamieszka dziewięć żubrów. Przesiedlenie zwierząt jest częścią procesu odtwarzania krajowej populacji tego gatunku. Pierwsi reprezentanci największych ssaków Europy przybędą do Lasów Janowskich już w przyszłym tygodniu. 

Subpopulacja janowska

Dziewięć osobników zamieszkiwało do tej pory Puszczę Borecką oraz Nadleśnictwo Kobiór. Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski stworzą one “subpopulację janowską”. 

Nowymi mieszkańcami naszych lasów zostaną dwa samce z Ośrodka Hodowli Żubrów w Nadleśnictwie Kobiór na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, dwie dorosłe samice z Nadleśnictwa Borki, każda z nich z kilkumiesięcznym potomkiem, oraz trzy osobniki w wieku czterech lat (dwie samice i jeden samiec) z tego samego nadleśnictwa – wyjaśnia zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski Bartłomiej Kosiarski. 

Leśnicy będą sprawować opiekę nad żubrami

Nadleśnictwo Janowskie zostało dokładnie przygotowane na przybycie żubrów. W trosce o dobrobyt zwierząt zrekultywowano 20 ha śródleśnych łąk, na których będą żerować. 

Lasy Janowskie zimą, fot. J. Korgul

Po przybyciu do nowego domu, żubry trafią do zagrody adaptacyjnej. Pomoże im to przystosować się do życia w nieznanych dotąd warunkach. Następnie zostaną wypuszczone na wolność i będą mogły wędrować po Lasach Janowskich. Przewodzić im będzie żubrzyca, która zostanie wyposażona w nadajnik GPS, co pozwoli na śledzenie działań stada. 

W okresie zimowym pracownicy nadleśnictwa będą dokarmiać zwierzęta, a także kontrolować ich stan i zapewniać niezbędną opiekę weterynaryjną. 

Program zachowania cennego gatunku

Lubelscy leśnicy mają nadzieję, że żubry zadomowią się na dobre w Lasach Janowskich i zasilą krajową populację tego gatunku. Pracownicy nadleśnictwa zakładają, że żubrze stado na tym terenie będzie liczyć ok. 40 osobników. 

Przeniesienie żubrów na teren nadleśnictwa Janów Lubelski to część projektu “Kompleksowej ochrony żubra w Polsce”, realizowanego wspólnie przez Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Jego celem jest zwiększenie zasięgu występowania żubrów w Polsce, ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób wśród osobników i zachowanie tego cennego gatunku. 

Źródło: PAP