Brytyjczycy otrzymają zapłatę za nadprodukcję energii, ale muszą jeszcze zaczekać

Brytyjczycy otrzymają zapłatę za nadprodukcję energii, ale muszą jeszcze zaczekać

Brytyjskie gospodarstwa domowe produkujące energię elektryczną z ogniw fotowoltaicznych mają uzyskać gwarantowaną zapłatę za nadwyżkę energii elektrycznej, którą eksportują do sieci. Przez pewien okres będą jednak musieli oddawać ją za darmo – donosi „The Guardian”.

Minister energetyki w brytyjskim rządzie Claire Perry powiedziała we wtorek, że ustanowi przepisy, które sprawią, że firmy energetyczne będą ze sobą konkurować, oferując gospodarstwom domowym jak najlepszą cenę za niewykorzystaną energię, jaką te eksportują.

Tak skonstruowany rynek zastąpiłby system, w którym gospodarstwom domowym płaci się około pięciu pensów za każdą eksportowaną jednostkę energii słonecznej. Dostawcy energii zostaną upoważnieni do zaproponowania taryfy „inteligentnego gwarantowania eksportu”, a gospodarstwa domowe z instalacjami PV będą mogły zdecydować się na ofertę z najlepszymi stawkami. Stowarzyszenie Energii Odnawialnej z zadowoleniem przyjęło ten pomysł. Według niego takie rozwiązanie mogłoby zapoczątkować nową erę w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na małą skalę.

Czas potrzebny na wdrożenie takiego systemu spowoduje, że nowe instalacje przez pewien czas będą oddawać niewykorzystaną energię za darmo.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.