Busworld 2017 z polskim akcentem

Targi autobusowe Busworld 2017, odbywające się w belgijskim Kortrijk, już za nami. Najstarsza i najbardziej znana wystawa autobusowa od 1971 roku odbywa się cyklicznie co dwa lata. Wszystko, co przemysł autobusowy ma do zaoferowania, najpierw debiutuje właśnie w Kotrijk.

Tym razem ciekawość widzów wzbudził pierwszy dwupiętrowy elektryczny autobus, zaprezentowany przez hiszpańską firmę UNVI. Wspominamy o tym, ponieważ trzy baterie litowo-jonowe o pojemności 58,1 kWh działają sprawnie dzięki układowi Master BMS. System został skonstruowany w polskiej firmie BMZ Poland. Dzięki niemu udało się połączyć baterie o różnym stopniu naładowania w jeden układ. Równoległe zespolenie wszystkich baterii skutkowałoby wytworzeniem prądów wyrównawczych, co w konsekwencji doprowadziłoby do ich awarii.

Kierownik Projektu BMZ Poland Tomasz Ciszek powiedział:

„Ogromną zaletą zastosowanego układu bateryjnego jest to, że może on być szybko serwisowany bez potrzeby demontażu baterii. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwy jest serwis podstawowych komponentów, takich jak spalony bezpiecznik, uszkodzony stycznik czy układ zabezpieczeń”.

System Master BMS oblicza w czasie rzeczywistym szczytowe prądy ładowania oraz rozładowania, uwzględniając również rozpływ prądów do poszczególnych ogniw. Szacuje także procentową pojemność zestawu bateryjnego oraz informuje o pozostałym zasięgu autobusu i czasie, kiedy baterie będą wymagały naładowania.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Rosyjscy naukowcy badają nowe możliwości poprawy działania ogniw fotowoltaicznych z perowskitów

Następny artykuł

Fotowoltaika i akumulatory podstawą trzech tysięcy nowych domów w Arizonie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,