Battery-switching device promises more road time for Tesla, Leaf drivers

Chińczycy rozpoczynają produkcję akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem

Chińska firma Qing Tao Energy Development z Kunshan, z prowincji Jiangsu na wschodzie Chin, rozpoczyna właśnie produkcję nowatorskich ogniw litowych ze stałym elektrolitem.

Technologia ogniw ze stałym elektrolitem jest nową generacją akumulatorów o wysokiej pojemności i wysokiej gęstości energii. To kolejny etap rozwoju ogniw litowo-jonowych, w których płynny lub żelowy elektrolit zastąpiono stałym materiałem przewodzącym.

Nowe ogniwa mają mieć imponującą gęstość energii – ponad 400 Wh/kg, to prawie dwa razy więcej niż mają ogniwa litowo-jonowe.

Ogniwa tego rodzaju są też bezpieczniejsze od klasycznie używanych ogniw li-ion. Pozbycie się palnego, płynnego elektrolitu sprawiło, że znacznie zredukowano możliwość wybuchu czy zapłonu takiego akumulatora.

Firma planuje w tym roku osiągnąć wydajność produkcji na poziomie 0,1 GWh/rok. Docelowo, do 2020 roku, ma ona wzrosnąć do 0,7 GWh/rok.

Nad tego rodzaju ogniwami pracuje wiele firm, w tym giganci tacy jak Dyson, BMW czy Fisker. Informacje ze strony chińskiego producenta na temat tych nowych ogniw są skąpie, więc dopiero gdy produkcja rozpocznie się, będzie można stwierdzić, czy to rewolucja na rynku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

„Recycling na miarę”. Trzecia edycja konkursu rozstrzygnięta

12 prac, spośród zgłoszeń od 130 uczniów z 30 świętokrzyskich szkół podstawowych, zostało wyróżnionych w konkursie „Recycling na miarę”, którego organizatorem jest Fundacja VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Tematem przewodnim była twórczość Stanisława Moniuszki.