Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiński patent na smog

Chiński patent na smog

„Przeniesienie” fabryk do nowopowstałego parku przemysłowego – to pomysł władz prowincji Hebei i Jiangsu na walkę ze smogiem. Każdego dnia w Chinach umiera około 4 tys. osób z powodu zanieczyszczenia powietrza, a wiele dzieci rodzi się chorych. Przyczyną zanieczyszczeń jest gęsta zabudowa, ogromna ilość samochodów i fabryk, a także intensywna działalność przemysłowa. Walka ze smogiem w Chinach toczy się nieprzerwanie już od 2013 roku.

Reklama

Lokalny samorząd prowincji Hebei i Jiangsu wpadły na pomysł stworzenia parku przemysłowego, do którego przeniesione zostaną fabryki stali negatywnie wpływające na jakość powietrza w regionie. Koncepcja tamtejszych władz polega na wyburzeniu dotychczasowych zakładów i wybudowaniu ich w przeznaczonym pod ten cel miejscu – 60 km od prowincji. Proces przenoszenia już się rozpoczął – pierwsze działania w tym zakresie podjęli dwaj producenci stali z Habei.

W Tangshan – największym mieście na świecie produkującym stal, jedynie w zeszłym roku wyprodukowało więcej stali niż w całych Stanach Zjednoczonych. Celem władz Hebei jest zmniejszenie wydajności stali do 200 milionów ton rocznie do 2020 roku. To o 20% mniej niż w roku 2017. Władze drugiego co do wielkości regionu hutniczego w Chinach – Jiangsu, zatwierdziły w sierpniu podobny plan działania.

Fabryki, które nie dostosują się do nowych przepisów, zostaną wchłonięte przez większych rywali, by do 2020 roku zostać przeniesione na teren jednego z czterech parków przemysłowych na południowy-wschód od Pekinu.

Pomysł przeniesienia fabryk wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Tamtejsze władze przeznaczą na ten cel 38 mln juanów (5,5 mld dolarów). Chińscy eksperci ds. środowiska polemizują, czy aby na pewno plan się powiedzie i działania przyniosą pożądane skutki. „Obawiam się, że ruchy niekoniecznie poprawią jakość powietrza w Hebei, ponieważ pozostałe zakłady mogą zwiększyć produkcję, aby wypełnić lukę rynkową” – powiedział Ma Jun, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych i Środowiska (IPE), pekińskiej organizacji non- profit.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.