Pierwszy antysmogowy chodnik w Polsce

Nie tak dawno pisaliśmy o pierwszym w Polsce billboardzie pochłaniającym smog. Teraz nadszedł czas na betonowy chodnik pochłaniający pyły i spaliny. Antysmogowa dróżka powstała przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Specjalna mieszanka betonu o właściwościach fotokatalitycznych pod wpływem słońca rozkłada szkodliwe dla człowieka cząstki NOx pochodzące ze spalin samochodowych na neutralne związki azotu. Azot w tej formie jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Antysmogowy beton był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych (gdzie redukcja NOx dochodziła do 70%) i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Pozytywne wyniki sprawiły, że chodnik ułożono na warszawskiej Woli.

Betonowy chodnik o powierzchni 350 m2 przetestowano także w jego miejscu docelowym – na budowie biurowca Generation Park w Warszawie. Dane pozyskano ze specjalnych stacji pomiarowych, które analizowały poziom dwutlenku azotu w pobliżu instalacji oraz na obszarze, gdzie nie było antysmogowego betonu. Pomiary wskazały, że w miejscu gdzie znajdował się chodnik pochłaniający zanieczyszczenia, było o 30% mniejsze stężenie tego związku. Aktualnie planowane są stałe pomiary zanieczyszczenia powietrza w pobliżu biurowca.

Ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji” – wyjaśnia Przemysław Malinowski, menedżer ds. produktów specjalnych z Grupy Górażdże, która jest producentem samoczyszczącego betonu.

foto: skanska