Pierwszy antysmogowy chodnik w Polsce

Nie tak dawno pisaliśmy o pierwszym w Polsce billboardzie pochłaniającym smog. Teraz nadszedł czas na betonowy chodnik pochłaniający pyły i spaliny. Antysmogowa dróżka powstała przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Specjalna mieszanka betonu o właściwościach fotokatalitycznych pod wpływem słońca rozkłada szkodliwe dla człowieka cząstki NOx pochodzące ze spalin samochodowych na neutralne związki azotu. Azot w tej formie jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.

Antysmogowy beton był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych (gdzie redukcja NOx dochodziła do 70%) i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Pozytywne wyniki sprawiły, że chodnik ułożono na warszawskiej Woli.

Betonowy chodnik o powierzchni 350 m2 przetestowano także w jego miejscu docelowym – na budowie biurowca Generation Park w Warszawie. Dane pozyskano ze specjalnych stacji pomiarowych, które analizowały poziom dwutlenku azotu w pobliżu instalacji oraz na obszarze, gdzie nie było antysmogowego betonu. Pomiary wskazały, że w miejscu gdzie znajdował się chodnik pochłaniający zanieczyszczenia, było o 30% mniejsze stężenie tego związku. Aktualnie planowane są stałe pomiary zanieczyszczenia powietrza w pobliżu biurowca.

Ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji” – wyjaśnia Przemysław Malinowski, menedżer ds. produktów specjalnych z Grupy Górażdże, która jest producentem samoczyszczącego betonu.

foto: skanska

1 comment
  1. Jest wiele informacji nt. nowych sposobow i sposobikow ,, oczyszczania zycia ,,w wielu miejscach na tej Planecie . Tym razem , znow podaje sie informacje o ,, pewnym ,, wynalazku , ale (!) nic sie nie mowi o-,tym co po-tym , gdy juz bedzie mocno schodzony . Trzeba-by Nam wszystkim , nieco bardziej rozjasnic droge ewentualnego recyklingu , czy tez nowa temperature spalarni . Pozdrawiam dociekliwych ; PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV ; SEP-E ;Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Futurystyczne hotele dla owadów stanęły na Polu Mokotowskim w Warszawie

Gdy mówi się o stylowych domkach dla zwierząt, często jest to przerost formy nad treścią. Nowoczesny design często nie ma nic wspólnego z praktycznością (chociażby w przypadku wielu budek lęgowych). Na szczęście zdarzają się również udane projekty. Do takich można zaliczyć hotele dla pożytecznych owadów, które postawiono na Polu Mokotowskim w Warszawie.