Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Ciepłe mieszkanie”. Kiedy nowe dofinansowanie na termomodernizację w 2022 roku, ile pieniędzy i dla kogo?

„Ciepłe mieszkanie”. Kiedy nowe dofinansowanie na termomodernizację w 2022 roku, ile pieniędzy i dla kogo?

Wiceprezes NFOŚIGW Paweł Mirowski zapowiedział, że już niedługo rozpocznie się nowy program dotacji „Ciepłe mieszkanie”. Kiedy ruszy nabór wniosków na dofinansowanie na termomodernizację i pompy ciepła?

Reklama

Nowe dofinansowanie na termomodernizację „Ciepłe mieszkanie”

„Ciepłe mieszkanie” to przedsięwzięcie pilotażowo zrealizowane w minionym roku w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku. Teraz będzie uzupełniać – w formie odrębnego programu w skali ogólnopolskiej – program „Czyste powietrze”, wspierający m.in. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Na początku drugiego kwartału tego roku uruchomiony zostanie program „Ciepłe mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych – tłumaczył w poniedziałek 24 stycznia 2022 roku w Bieruniu (woj. śląskie) wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

– Będzie to program przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z „Czystym powietrzem”, ale niosący te same zadania (…) – dbanie o jakość powietrza; dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku  – komentował Mirowski.

Według wstępnych zapowiedzi podstawowa dotacja dla beneficjentów może wynosić do 13 tys. zł. Podwyższony poziom dofinansowania na termomodernizację może oznaczać nawet do 26 tys. zł w przeliczeniu na jeden lokal.

Ciepłe mieszkanie – co jeszcze wiemy o programie?

“Ciepłe Mieszkanie” jest skierowane do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

– Będziemy chcieli dopasować wysokość dofinansowania do tego, żeby pojedynczy właściciele w budynkach wielolokalowych mogli składać wnioski o wymianę kopciuchów – mówił wiceprezes NFOŚiGW.

Nieefektywne źródła ogrzewania mają zostać zastąpione przez:
pompy ciepła,
– kotły gazowe,
– ogrzewanie elektryczne,
– podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła,

Dofinansowanie na termomodernizację obejmie również:
– wymianę okien i drzwi,
– wentylację mechaniczną, – instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
– dokumentację projektową.

W drugim etapie programu „Ciepłe mieszkanie” – zapowiedział Mirowski – współpraca ma być poszerzona m.in. o wspólnoty mieszkaniowe; formuła takiej współpracy jest także testowana w pilotażach.

– Te elementy, jak się wydaje, funkcjonują dobrze, dlatego będziemy chcieli je przenieść również do programu „Ciepłe mieszkanie” – komentował program Mirowski.

Interesuje Cię aktualne dofinansowanie na termomodernizację? Zobacz artykuł:

źródło: NFOŚIGW, regiony.tvp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.