Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ciepły dom dzięki energii geotermalnej

Ciepły dom dzięki energii geotermalnej

Polska to kraj bogaty w  zasoby energii geotermalnej.  80% naszego  kraju jest pokryte przez 3 prowincje geotermalne.  Temperatura wody jaka występuje na  tych obszarach to mniej więcej od 30 do 130 stopni Celsjusza, w  zależności od głębokości, w przedziale od 1 do 10 km. Biorąc pod uwagę wydobycie wód termalnych, należy pamiętać o tym, że zasolenie nie powinno przekraczać 30g/l.

Na 40% terenu naszego kraju występują takie właśnie warunki.  Około 1500 PJ/ rok, tyle wynosi potencjał techniczny jaki posiada energia geotermalna. Jest on najwyższy biorąc pod uwagę wszystkie źródła odnawialne co więcej stanowi on około 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło.  Warto również dodać, że rozmieszczenie złóż geotermalnych to obszary o dużym zagęszczeniu ludności, aglomeracje miejskie i wiejskie oraz tereny uprawne. Jest to  zaleta, gdyż zmniejszają się straty przesyłowe spowodowane transportem oraz koszty instalacji.

Ciepło zakumulowane w wodach podziemnych i parach można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej jak i cieplnej. W Polsce jednak ma miejsce głównie produkcja energii cieplnej. Spowodowane jest to  tym,  że do produkcji elektryczności potrzebne są wysokie temperatury. Około 49% światowych zasobów geotermalnych jest wykorzystywana w pompach ciepła.  25% to kąpieliska i balneoterapia, a około 14,5 % przeznacza się na ogrzewanie domów.  Jak widać najwięcej zasobów  wykorzystywane jest przez pompę ciepła.  Porównując więc piec węglowy i pompę ciepła, zazwyczaj pytamy: co się bardziej opłaca? Posiadamy i węgiel i złoża geotermalne. Mamy dostęp do odpowiednich sprzętów. Pompa ciepła jest początkowa droga w instalacji, ale wygodniejsza w  użytkowaniu. Według opinii użytkowników koszt inwestycji pompy ciepła  z czasem się zwraca, i koszty są niższe. Co najważniejsze  w porównaniu do pieca węglowego jest ona przyjazna środowisku i nie  zanieczyszcza powietrza.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.