Cztery rzeczy, które powinieneś wiedzieć o inteligentnych termostatach

Stuart Lombard ma misję – zredukować poziom śladu węglowego w naszych mieszkaniach, jednocześnie pomagając w oszczędzaniu pieniędzy. Metodą na to ma być lepszy system zarządzania chłodzeniem i ogrzewaniem w naszych domach.

Centralne ogrzewanie i klimatyzacja stanowią znaczną część naszych domowych wydatków, a także istotny składnik poboru energii. Z tego względu Lombard w 2007 roku założył przedsiębiorstwo ecobee, które miało stworzyć lepszy system do monitorowania i sterowania tymi systemami. Firma opracowała inteligentny termostat, który ma pozwolić na zredukowanie zużycia energii nawet o dwadzieścia trzy procent w skali roku. Taka redukcja to nie tylko mniejsze rachunki za energię, ale także niższa emisja.

Inne firmy także oferują tego rodzaju inteligentne termostaty. Urządzenie ecobee3 to wyposażony w Wi-Fi inteligentny termostat z systemem sensorów do pomieszczeń. Obecnie dostępny jest w cenie dwustu czterdziestu dziewięciu dolarów.

Niezależnie czy wybierzemy to czy inne urządzenie, warto jest dowiedzieć się nieco więcej o inteligentnych termostatach. Oto ich cztery podstawowe zalety.

Pozwalają zmniejszyć poziom śladu węglowego

Jeżdżenie rowerem zamiast samochodem czy zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu to działania pozwalające na redukcję emisji, które przyczyniają się do zmniejszenia poziomu śladu węglowego w środowisku. Istnieją jednak prostsze rozwiązania, jakie możemy zastosować w naszych domach – jednym z nich jest zainstalowanie inteligentnych termostatów.

Sposób, w jaki zachowujemy się w domu, ma kluczowe znaczenie dla poziomu zużycia energii. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by korzystać w domu z zasłon, to zredukujemy rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie domu. „Samodzielnie możemy zrobić w domu wiele innych rzeczy: wyeliminować przeciągi, uszczelnić okna etc” – powiedział Lombard.

Ogrzewanie i chłodzenie to od czterdziestu do siedemdziesięciu procent zużycia energii przez dom, jak wskazuje ecobee. Wykorzystanie inteligentnego termostatu do kontroli tych systemów pozwala na istotne zredukowanie tego zużycia.

Oszczędzanie pieniędzy

W szerszej perspektywie termostaty, takie jak ecobee, pozwalają oszczędzić pieniądze. „To niezwykle wartościowe urządzenie zwraca się w ciągu około roku. To bardzo wartościowe z punktu widzenia klienta” – powiedział Lombard.

Działają też z innymi technologiami

Obecnym trendem w automatyce domowej jest łączenie ze sobą wszystkich urządzeń w jeden system. Termostat ecobee nie jest tutaj wyjątkiem; oferuje możliwość zdalnego zarządzania przez np. aplikację w telefonie, a także jest kompatybilny z np. Amazon Alexa, która często jest wykorzystywana do sterowania automatyką domową. Wystarczy wydać odpowiednie polecenie, a termostat zmieni temperaturę w naszym pokoju.

Podejmują decyzje za ciebie

Słowo „inteligentny” jest często nadużywane w kontekście nowoczesnej technologii, ale w zasadzie określa ono systemy, które wykorzystując wbudowane algorytmy i zebrane dane, są w stanie samodzielnie podejmować decyzje.

Dane te nie ograniczają się do informacji o obecnej i zadanej temperaturze w pokoju – ecobee wykorzystuje także dane na temat aktualnej i prognozowanej pogody do optymalizacji sterowania systemem ogrzewania i klimatyzacją.

By temperatura była odpowiednia w każdym miejscu w domu, do systemu wpiąć można bezprzewodowe czujniki temperatury czy obecności domowników. W ten sposób eliminujemy zimne czy gorące zakamarki, a także redukujemy pobór energii, gdy nikogo nie ma w domu.