1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy fotowoltaika opłaca się w województwie łódzkim?

Czy fotowoltaika opłaca się w województwie łódzkim?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej powszechne. Montują je nie tylko firmy, ale również osoby prywatne zainteresowane produkcją własnego prądu. Czy jednak to ma sens? Przecież Polacy raczej nie mogą narzekać na nadmiar słońca. Sprawdzamy, jak kształtują się warunki dla fotowoltaiki na terenie województwa łódzkiego i czy opłaca się w nią zainwestować.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika, ujmując rzecz najprościej, polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną, czyli prąd. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, w których pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych powstaje napięcie elektryczne. Wytwarzany prąd stały jest następnie przekształcany w falowniku na prąd zmienny, który może zasilać oświetlenie czy urządzenia domu lub firmy.

Dostępne współcześnie panele fotowoltaiczne mają bardzo dopracowane konstrukcje, dzięki którym są bardzo wydajne. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię zawsze wtedy, gdy pada na nie światło, nawet jeśli jest rozproszone (np. przez chmury). Sprawia to, że montaż instalacji PV ma sens również w miejscach, w których pogoda bywa kapryśna. Jeśli tylko parametry instalacji zostaną dobrze dobrane, a komponenty prawidłowo zamontowane, można w ten sposób osiągnąć bardzo duże korzyści!

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznych?

Zalet instalacji fotowoltaicznych jest naprawdę dużo. To systemy, które:

  • zapewniają darmową energię elektryczną – montaż instalacji fotowoltaicznej to jednorazowy wydatek, który pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o ponad 90%,
  • są wydajne – pracują efektywnie, produkując duże ilości energii elektrycznej z niewielkiej powierzchni instalacji i zapewniając szybki zwrot z inwestycji;
  • są trwałe – zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja na minimum 25 lat;
  • są ekologiczne – panele słoneczne pozwalają korzystać z odnawialnych źródeł energii, nie generują spalin ani żadnych szkodliwych substancji;
  • są bezobsługowe i bezawaryjne – dzięki czemu korzystanie z nich jest niezwykle przyjemne i łatwe;
  • zapewniają niezależność energetyczną – decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, można niemal w całości wyprodukować energię elektryczną na własne potrzeby, a tym samym nie martwić się o podwyżki cen.

Tym, co przekonuje najwięcej osób, są jednak oczywiście uzyskiwane za sprawą fotowoltaiki oszczędności. Optymalny dobór paneli słonecznych jest w stanie obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Dzięki temu zwrot kosztów inwestycji następuje średnio po 5 latach.

Fotowoltaika łódzkie – dlaczego warto?

Jesteś mieszkańcem województwa łódzkiego lub prowadzisz tu firmę i zastanawiasz się nad sensem montażu instalacji fotowoltaicznych? Okazuje się, że tutejsze warunki są sprzyjające dla inwestycji tego typu. Łódź i okolice to tereny, które mogą się cieszyć nasłonecznieniem zbliżonym do średniej krajowej. Rocznie wynosi ono ok. 1000 kWh/m2. Sprawia to, że instalacje fotowoltaiczne w województwie łódzkim pracują bardzo wydajnie. Odpowiedni dobór urządzeń zapewnia znaczne obniżenie codziennych kosztów i zwrot inwestycji w ciągu kilku lat. Istnieje również możliwość skorzystania z dofinansowania, które zapewni zwrot części kosztów!

Instalacje fotowoltaiczne a dofinansowanie – co warto wiedzieć?

Dzięki skorzystaniu z dofinansowania instalacja fotowoltaiczna może stać się znacznie tańsza, a w efekcie również bardziej opłacalna. Inwestorzy prywatni mogą skorzystać m.in. z:

  • programu „Mój Prąd” – oferującego bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł;
  • programu „Czyste Powietrze” – który pozwala uzyskać dopłatę do fotowoltaiki, pompy ciepła, wentylacji z rekuperacją i innych ekologicznych systemów dla domu;
  • programów lokalnych – Łódź dysponuje często własnymi środkami na dotacje dla mieszkańców całego województwa.

Ponadto koszt montażu instalacji fotowoltaicznych można odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Opłacalna fotowoltaika – Łódź i woj. łódzkie

Aby fotowoltaika była opłacalna, konieczny jest odpowiedni projekt instalacji i dobór komponentów. Wcale nie musisz się zajmować tym samodzielnie. Wystarczy skorzystać z pomocy fachowców o długim doświadczeniu na rynku – takich jak Erato Energy. Firma zadba o prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu lub firmie i dobierze jej parametry w taki sposób, by zapewnić Ci maksymalny uzysk energii, a w konsekwencji maksymalne oszczędności!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.