Czy słowa roku wyłonione przez Collins English Dictionary i Oxford University Press świadczą o rosnącej świadomości ekologicznej?

Czy słowa roku wyłonione przez Collins English Dictionary i Oxford University Press świadczą o rosnącej świadomości ekologicznej?

Jak co roku, Collins utworzył listę nowych słów, na które warto zwrócić uwagę. To wyrazy odzwierciedlające trendy. W tym roku wybór wydawnictwa z Glasgow padł na frazę “jednorazowego użytku”, czyli angielskie “single-use”. Czy to popularne w 2018 roku słowo świadczy również o większej świadomości ekologicznej ludzi?

Ilość plastiku produkowanego rocznie przez mieszkańców kuli ziemskiej przeraża. Jeżeli nie zmienimy swoich złych nawyków i nie zmniejszymy popytu na jednorazowe opakowania, czy inne tego typu przedmioty – utoniemy w śmieciach. Dosłownie, bo ponad 70% wyrzucanych na brzeg morza śmieci stanowi jednorazowo wykorzystany plastik. UE alarmuje i już wycofuje z obrotu jednorazówki. Do 2021 roku ze sprzedaży mają zniknąć plastikowe sztućce, talerze, patyczki do uszu czy mieszadełka.

słowo roku collins

W tym roku kwestie ochrony środowiska osiągają szczyt dzięki słowom takim jak ‘jednorazowe’ i ‘plogging’, (bieganie połączone ze sprzątaniem śmieci – red.), któremu towarzyszą ruchy polityczne, trendy w tańcu i technologia” – napisali autorzy nowe wydania Collins English Dictionary w poście na blogu.

HarperCollins to nie jedyne wydawnictwo prezentujące słowo roku. Z podobną inicjatywą wychodzi Oxford University Press, które analizowało opowiadania dzieci w wieku 5-13 lat. Po analizie tekstów zgłoszonych do konkursu organizowanego przez BBC, okazało się, że najczęściej używanym wyrazem był “plastik”.

Słowo to pojawiło się 3 359 razy w 134 790 zgłoszonych artykułach. To wzrost o 100% – w poprzednich latach “plastik” nie pojawił się w pracach dzieci. W opowiadaniach dzieci wzrosła także ilość występowania wyrazów: recykling, pakowanie, zanieczyszczenie, plastikowa butelka, plastikowa torebka i plastikowe odpady.

Vineeta Gupta, szef działu słowników dziecięcych w Oxford University Press, powiedziała: „Dzieci pokazały, że są doskonale świadome wpływu, jaki plastik wywiera na nasze środowisko i jak wpłynie to na ich przyszłość.”

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.