1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Czego potrzebujemy, aby robić to profesjonalnie?

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Czego potrzebujemy, aby robić to profesjonalnie?

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia powodują spadek wydajności paneli fotowoltaicznych. Istotne jest regularne czyszczenie instalacji PV, które zapobiega utracie efektywności energetycznej. Innowacyjny system iSolar Kärcher to profesjonalny sposób na mycie paneli fotowoltaicznych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czyste panele fotowoltaiczne to więcej energii

Tylko czyste panele fotowoltaiczne pracują w pełni wydajnie i gwarantują maksymalny uzysk energetyczny. Zabrudzenia, takie jak: kurz, pyły, sadza, spaliny, liście czy ptasie odchody, ograniczają ilość promieni słonecznych docierających do ogniw, co skutkuje spadkiem efektywności produkcji energii nawet o 20%. Warto też dodać, że mniejsza wydajność instalacji spowodowana zanieczyszczeniami, znacznie wydłuża także czas zwrotu inwestycji oraz powoduje szybsze zużywanie się poszczególnych modułów.

Szczególnie narażone na zabrudzenia są instalacje fotowoltaiczne umiejscowione na wsiach i otaczających terenach rolniczych. Wskutek prowadzenia prac polowych, występuje tam wzbijanie pyłu bogatego w związki organiczne, który łatwiej przylega do paneli. Niemniej uciążliwy brud praktycznie zawsze osadza się na ogniwach, bez względu na miejsce zamieszkania.

Częściowo za czyszczenie fotowoltaiki odpowiada naturalna metoda w postaci deszczu i wiatru, ale ich działanie jest niewystarczające. Dlatego producenci i instalatorzy zalecają systematyczne mycie paneli w celu wyeliminowania problemu utraty efektywności energetycznej.

Jak myć panele fotowoltaiczne? Najważniejsze zasady

Panele fotowoltaiczne zwykle czyści się 2 razy w roku – po zimie i jesienią. Należy jednak czyścić je także wtedy, gdy zabrudzenia są widoczne i mamy podejrzenie, że mają one negatywny wpływ na uzysk energii. Wiosną usuwa się zanieczyszczenia po sezonie zimowym, czyli wszelkiego rodzaju sadze powstałe przy spalaniu w sezonie grzewczym, spaliny oraz osad i zacieki powstałe wskutek topnienia śniegu. Z kolei mycie jesienią zapewnienia maksymalne wykorzystanie światła, którego dostęp z każdym zimowym dniem staje się coraz bardziej ograniczony.

Główna zasada dotycząca mycia fotowoltaiki to kategoryczny zakaz czyszczenia paneli, które są nagrzane. Może to spowodować nagłe uszkodzenie ich struktury i pęknięcia. Prace tego typu najlepiej wykonywać wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem, nigdy w ostrym słońcu.

Do mycia paneli nie należy także stosować twardej, niezmiękczonej wody prosto z kranu. Efektem takiego postępowania jest stopniowe osadzanie się kamienia wapiennego, który powoduje obniżenie wydajności instalacji PV. Dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie delikatnych środków czyszczących przeznaczonych do czyszczenia fotowoltaiki. Inne detergenty są wykluczone, ponieważ mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli.

Warto także dodać, że instalacji fotowoltaicznej nigdy nie należy myć myjką wysokociśnieniową wyposażoną w standardowe lance. Zbyt mocne ciśnienie strumienia wody może rozszczelnić łączenia modułów, niszcząc uszczelniający silikon i spowodować poważną awarię. Poza tym zabronione jest używanie szorstkich i ostrych szczotek.

Czym myć panele fotowoltaiczne w profesjonalny sposób?

Profesjonalne czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznych preparatów. Zapewnia to szybkie, skuteczne i bezpieczne mycie instalacji. Marka Kärcher opracowała innowacyjną technologię i zaprojektowała akcesoria do profesjonalnego czyszczenia fotowoltaiki oraz kolektorów słonecznych w rolnictwie, handlu, przemyśle oraz domach prywatnych.

System iSolar Kärcher to pierwsza na rynku technologia przeznaczona do czyszczenia paneli słonecznych, która została przetestowana przez DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), a w badaniach uzyskała doskonałe rezultaty potwierdzone certyfikatem.

Poznaj iSolar, czyli system czyszczący do instalacji fotowoltaicznych od Kärcher:

wbffwx9waytmajs

System iSolar dedykowany jest do pracy z urządzeniami wysokociśnieniowymi Kärcher (z podgrzewaniem wody HDS lub bez HD). Poza tym obejmuje następujące akcesoria niezbędne do procesu czyszczenia:

  • tarczowe szczotki przeciwbieżne
  • iSolar
  • teleskopowe lance z włókien węglowych i szklanych
  • nisko-alkaliczny środek czyszczący RM 99
  • mobilny filtr do zmiękczania wody
  • certyfikowany zestaw do pracy na wysokości.

Ważnym elementem tego systemu są przeciwbieżnie obracające się szczotki iSolar, które napędza strumień wody o wysokim ciśnieniu podawany za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego. Ich włókna wykonane są z nylonu, który jest bezpieczny dla delikatnej powierzchni paneli, a jednocześnie skutecznie usuwa brud. Szczotki dostępne są w 2 wariantach. Pojedyncza i kompaktowa iSolar 400 przeznaczona jest do czyszczenia instalacji o mniejszej powierzchni oraz paneli mocowanych na stelażach. Zaś iSolar 800 to 2 szczotki połączone elastycznym przegubem z rolką sterującą, które doskonale przylegają do większych powierzchni paneli i łatwo się je prowadzi, dzięki równoważeniu sił poprzecznych.

Wysokiej jakości lance teleskopowe wykonane z włókna węglowego i szklanego zapewniają maksymalny zasięg pracy przy minimalnej wadze. Praktyczne zaciski umożliwiają wygodne wysuwanie i składanie lancy. Najlepsze modele oferują zasięg nawet do 14 m.

Efektywne usuwanie zabrudzeń z powierzchni paneli słonecznych to także zasługa wysoce skutecznego i biodegradowalnego środka czyszczącego RM 99 Solar Cleaner, który jest w pełni bezpieczny dla wszystkich elementów instalacji PV. Oprócz tego, że usuwa wszelkiego rodzaju brud (ptasie odchody, szary film, rdzę, zabrudzenia emisyjne i atmosferyczne), zapobiega też powstawaniu kamiennych osadów z wody.

Natomiast mobilny filtr zmiękczający wodę (WS 50 lub WS 100) skutecznie usuwa rozpuszczony w wodzie kamień i obniża twardość wody do poziomu 0-1°. W efekcie panele są błyszczące i wolne od osadów.

System iSolar Kärcher to innowacyjny i kompleksowy sposób na skuteczne usuwanie zabrudzeń z instalacji fotowoltaicznych. Gwarantuje pełne wykorzystanie potencjału instalacji PV.

Zobacz także nowy system Kärcher do czyszczenia fasad, elewacji, powierzchni szklanych, instalacji fotowoltaicznej oraz posadzek: https://www.kaercher.com/pl/professional/czyszczenie-fasad-szkla-paneli-fotowoltaicznych-oraz-posadzki.html.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.